YİK, “Mesleki Eğitim” Gündemi İle Toplandı

02 Haziran 2022 09:31
YİK, “Mesleki Eğitim” Gündemi İle Toplandı

Yalova Yüksek İstişare Kurulu(YİK) Yalova Ticaret ve Sanayi Odası (YTSO) Meclis Salonu’nda, “Mesleki Eğitim” gündemi ile toplandı.

Yalova Yüksek İstişare Kurulu Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında YTSO Meclis Salonu’nda bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya YTSO Başkanı Tahsin Becan, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, Yalova Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol, YTSO Başkan Yardımcısı Kenan Engin ile oda başkanları ve STK temsilcileri de katıldılar. YİK Toplantısı YTSO Başkanı Tahsin Becan’ın selamlama konuşması ile başladı. Becan YİK toplantısının hayırlara vesile olmasını dileyerek tüm katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Ardından YTSO Ticaret Sicil Müdürü, Yönetim Sistemleri ve Akreditasyon Uzmanı İbrahim Akkanat, Mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesine yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.  Yine YTSO Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Demirtaş ise, “Genç Rota” Programını anlatarak bu programın hedeflerini katılımcılarla paylaştı.

“Mesleki eğitim oranı yüzde 16 arttı”
YİK Toplantısında Yalova Milli Eğitim Müdürü Dr. Abdülaziz Yeniyol da söz aldı. YTSO tarafından hayata geçirilen, “Genç Rota” programı ve sürdürülen mesleki eğitim tanıtım çalışmalarından övgü ile bahseden Yeniyol, “Bakanlık olarak bizim programımız mesleki eğitimde çocuklarımızı alıp bir noktadan diğer bir noktaya taşımak üzerine kurulu. Yalova’da meslek liselerinde okuyan öğrenci sayısı yüzde 37 oranında.  Ben bu ile geldiğimde meslek liselerinde okuyan öğrenci sayısı yüzde 20’nin biraz üzerindeydi. Yani yüzde 16’lık bir artış yaşamışız. Bu anlamda en büyük destekçilerimiz de ilimizde ki STK’lar. Bu anlamda OSB yöneticileri ve YTSO Başkanıma ve yönetim kurulu üyelerine de teşekkür ediyorum. Bu kuruluşların çok büyük desteklerini görüyoruz. Biz bu anlamda YTSO tarafından hayata geçirilen Genç Rota Programını da çok önemli buluyoruz. Bu programı Milli Eğitim Bakan Yardımcılarımıza tanıttığımızda bize böyle bir çalışma yapıldığı için çok teşekkür ettiler. İnşallah mesleki eğitimde çok daha iyi noktalara geleceğiz. OSB burada oturup geliştikçe, ara eleman değil, ana elaman, ihtiyaca dönük eleman yetiştirecek ve onları istihdam edeceğiz” dedi.
Yeniyol’un konuşmasının ardından YTSO Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Demirtaş ve “Genç Rota” Programı ekibi katılımcılardan gelen soruları yanıtladılar.

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle