“Yatub İlin Tanıtımında Daha Etkin Rol Alacak”

02 Haziran 2022 09:29
“Yatub İlin Tanıtımında Daha Etkin Rol Alacak”

Yalova Turizm Birliği (YATUB) 2022 yılının ilk toplantısını İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdi.

Toplantıda YATUB’un bundan sonraki süreçte ilin tanıtım faaliyetlerinde daha etkin rol alması ve YATUB toplantılarının 2 ayda bir gerçekleştirilmesi de oy birliği ile kararlaştırıldı.

Her yıl Mayıs ve Kasım aylarında toplanan YATUB 2022 yılının ilk toplantısını gerçekleştirdi. Termal Belediye Başkanı ve YATUB Başkanı H. Sinan Acar başkanlığında toplanan birlik saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile start altı. Toplantıya Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer, Armutlu Belediye Başkanı Mustafa Tokat, Teşvikiye Belediye Başkanı Mustafa Nurten, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay ile birlik üyesi belediyelerin temsilcileri katıldılar. Toplantı gündemi doğrultusunda 2021 yılı faaliyet raporu okundu. Raporun oylanması ve ibrası esnasında Acar makamını birliğin 1. Başkan vekili Çınarcık Belediye Başkanı Numan Soyer’e bıraktı. Faaliyet Raporu birliğin üyeleri tarafından oy birliği ile ibra edildi. Yine birliğin 2021 yılı kesin hesabı da okunarak oylandı.

Encümen üyeleri seçildi
YATUB’un olağan toplantısında encümen üyeleri de kapalı zarf usulü yapılan oylama ile belirlendi. Yapılan oylamada YATUB Encümen üyeliklerine; H. Sinan Acar, Ömer Aslan, Mustafa Tokat, Davut Pekmez, Murat Alp, Nizamettin Balkaya ve Levent Karanlık seçildiler. Ardından gündemin diğer maddeleri de görüşülerek karara bağlandı.

YATUB Başkanı H. Sinan Acar, birliğin görevinin önemine değinerek yılda 2 kez yapılan toplantıların yetersiz kaldığını söyledi. Toplantıların 2 ayda bir yapılmasını teklif eden Acar, birlik üyesi belediye başkanlarının da bu konuda ki fikirlerini aldı. Birlik üyelerinin konuyu olumlu bulması sonrasında bu konuda birliğin tüzüğünde değişiklik yapılması karara bağlandı. Bir diğer konu ise birlik üyelerine ödenen huzur haklarının da kaldırılması oldu. Bu konuda da tüzük değişikliğine gidilecek.

“YATUB Yalova’nın tanıtımında ön plana çıkmalı”
Olağan gündem maddelerinin görüşülmesi sonrasında yeniden söz alan Termal Belediye Başkanı ve YATUB Başkanı H. Sinan Acar, birliğin ilin tanıtımının sağlanacağı her yerde, etkinlikte ve organizasyonda yer alması gerektiğini ifade etti. İlin tanıtımının daha güçlü bir şekilde yapılmasını savunan Acar, “Yalova’nın adını ön plana çıkartacak her yerde YATUB olmalıdır. İlin turizmine katkı sunmak için birlik üyesi belediyelerimizle birlikte hareket etmemiz çok önemli. Yalova’yı nerede birlik ve beraberlik içerisinde anlatabiliyorsak Yalova Turizm Birliği’nin orada olması gereklidir. Turizm Bakanlığı tarafından Termal’le ilgili yapılan tanıtımının çok faydasını gördük. Rusya’dan çok sayıda turist ilçeye akın etti. Kışın Termal’e yazın Akdeniz ve Ege’ye gidiyorlar. Muhteşem bir akın yaşadık. Benzer bir tanıtımı gerek ilçeler ve gerekse il geneli bazında yapabiliriz” dedi.

“Yıllık faaliyet programı hazırlansın”
Burada söz alan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ise tüm belediyelerin yıl içerisinde yapacağı tüm turistik etkinlikleri bir raporla YATUB’a sunması ve ardından yapılacak istişare ile YATUB’un yıl içerisindeki faaliyet programının hazırlanmasını önerdi. YATUB’un ilde düzenlenen festivalleri de sahiplenerek ilin tanıtımının yapıldığı her yerde etkin bir rol oynamasını isteyen Tutuk, “İlimizde bulunan Halk Oyunları Dernekleri var onların düzenlediği festivallere kentimiz ev sahipliği yapıyor. Her yıl onlarca ülkeden Yalova’ya gelen ekipler var. YATUB’un ben bu organizasyonlarda da devreye girmesi gerektiğini düşünüyorum. Bunun Yalova’nın tanıtımı noktasında bulunmaz bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu festivali Yalova’nın Kurtuluşu kutlamaları ile birlikte ilimize mal edebiliriz. Bunun yanısıra Yalova’da festivaller düzenliyoruz. Bu festivallerin de YATUB üzerinden tanıtım ve reklamı yapılabilir. Yine birkaç gün önce açılışını gerçekleştirdiğimiz, ‘Ekofest’ festivalimiz var. 20 bin öğrenci burayı ziyaret edecek. Bu festivali de YATUB üzerinden sahiplenip, çevre illerdeki öğrencilere de bu festivalin tanıtımı yapılabilir. Sağlık ve spor turizminin yanısıra bu da bir turizm türü olarak geliştirilebilir. Fevziye köyümüzde gerçekleşen tarihi Yağlı Güreşlerden, Altınova’da düzenlenen Yağlı Güreşlere kadar, Armutlu’daki turizm tesislerinden Termal ilçemizdeki tesislerimize kadar her belediye turizmle ilgili yapacağı kültürel faaliyetleri de içine katsın. Kültürel faaliyetleri turizm gelirine çevirebiliriz. Her belediye bu anlamda bir rapor hazırlasın, birliğimiz de bu raporları derleyip bir yıllık faaliyet raporu oluştursun. Ben böyle bir programla yapılacak çalışmanın Yalova’nın tanıtımına büyük katkı sunacağına inanıyorum. Altınova’nın Sermayecik Köyü’nde gerçekleştirilen Çilek Festivali harika bir olay. Subaşı Kivi Festivali çok önemli mesela. Çınarcık ilçemizde de festivallerimiz olabilir. Altınova Belediyesi tarafından Hersek Lagünü’nde oluşturulan kuş gözlem kulesi, müze, tıbbi aromatik bitkiler bahçesi muhteşem bir yer. Burasının tanıtımına birlik olarak biz de katkı sunabiliriz. Yeter ki Yalova’ya daha fazla turist çekebilelim. Osmangazi Köprüsü bile turizmimize katkı sağlar. Yeter ki birlikte hareket edelim. Biz bu yaz bir gençlik festivali yapacağız. Birliğimiz bu festivale de sahip çıksın. Gelsin ister festivali sahiplensin, ister stant açıp tanıtım yapsın. YATUB olarak Armutlu’dan Altınova’ya kadar ilimizin tanıtımının yapılacağı her şeye sahip çıkalım.  20 milyon nüfusun içerisinde 123 kilometrelik sahil şeridine sahip bir iliz. Bunun en iyi şekilde değerlendirilmesi gereklidir” dedi.

“Çalıştay Düzenlensin”
Burada söz alan Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal ise, “Bir turizm çalıştayı yapmamız gerektiğine inanıyorum. Ben bu çalıştayın tüm paydaşlarının kapsamlı bir çalışma ile ilin turizminin gelişimine katkı sunacak fikirler üreteceğine inanıyorum. Ben burada çıkacak sonucun da bir kitap haline getirilmesi iyi olur. Bu kitap belediye başkanlarına sunulur ve herkes üzerine düşeni yapar” diye konuştu. 

“Yalova’yı Uluslararası platformda da tanıtalım”
YATUB’un ilin tanıtımında önemli bir görevi üstlendiğini vurgulayan Altınova Belediye Başkanı Metin Oral ise, “YATUB ilin tanıtımı için gerçekleştirilen her çalışmada öncü olmalı. Bu yıl düzenlenen EMITT Fuarında YATUB öncülüğünde güzel bir tanıtım faaliyeti gerçekleştirdik. Bu faaliyetlerimizi daha de geliştirebilir ilimizi yurtiçi ve yurtdışındaki başka organizasyonlarda da tanıtabiliriz. Her belediye bu konuda üzerine düşen görevi yerine getirmelidir” şeklinde konuştu.

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle