Yalova'ya 2022 Yılında 888,2 Milyonluk Yatırım

14 Ocak 2023 11:17
Yalova'ya 2022 Yılında 888,2 Milyonluk Yatırım

Yalova İl Koordinasyon Kurulu 2023 yılı 1. dönem toplantısı İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda gerçekleştirildi. Toplantıda Yalova'ya 2022 yılında 888,2 milyon TL'lik yatırım yapıldığı açıklandı.

Yalova İl Koordinasyon Kurulu, 2023 yılı 1. dönem toplantısı İl Özel İdare Toplantı Salonu’nda yapıldı.  Toplantıda kamu kurum ve kuruluş müdürleri, kaymakamlar ile ilçe ve belde belediye başkanları hazır bulundu. Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında yapılan toplantıda 2022 yılında yapılan yatırımlar ve çalışmalar hakkında bilgi verildi.

Toplantıda 2022 yılında toplamda 888,2 milyon TL'lik yatırım yapıldığı dile getiren Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı, “Bilindiği üzere, 2022 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair Karar kapsamında ve İçişleri Bakanlığı'nın kararı ile İl Koordinasyon Kurulları her yıl Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında toplanmaktadır. İlimizin 2022 yılına ait 4. dönem yatırımlarının değerlendirileceği 2023 yılı 1. II Koordinasyon Kurulu Toplantısına hoş geldiniz. İlimizde 2022 yılı 4. dönem sonu itibariyle; 15 adet yatırımcı kuruluşun faaliyet gösterdiği 8 ana sektörde, 81 adet biten, 52 adet devam eden, 14 adet başlanmamış ve 5 adet ihale aşamasında olmak üzere toplam 152 adet proje bulunmaktadır. Yatırımların toplam proje bedeli 5,0 Milyar TL'dir. Mevcut projeler için 2022 yılından önceki yıllarda yapılan harcama ise 2,3 Milyar TL'dir. 2022 yılında projelere toplam olarak 1,04 Milyar TL ödenek ayrılmıştır. 2022 yılında 4. dönem sonuna kadar yapılan toplam harcama ise 888,2 Milyon TL olup, yıl içinde yapılan harcamanın yıl ödeneğine göre, 3 oranında; projelere yapılan toplam harcamanın proje bedeline göre ise c,8 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. Kamu yatırımlarının, yerel ve merkezi düzeyde aktif olarak izlenmesi, analiz edilmesi ve geleceğe yönelik olarak projeksiyon yapılabilmesi maksadıyla, İl Yatırım Takip Sistemi Projesi (İLYAS) geliştirilmiştir. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından da illerdeki yatırımlar ILYAS üzerinden takip edilmektedir. Bu nedenle yatırımcı kurum ve kuruluşlarımızın sisteme gereken özen ve hassasiyeti göstermeleri, veri girişlerini eksiksiz ve zamanında yapmaları son derece önem arz etmektedir. Özellikle ilçe belediyelerimizin de konuya hassasiyeti kamu yatırımlarının takibi açısından çok önemlidir. Yatırımcı kuruluşlarımızın ve yerel yönetimlerimizin her dönemde olduğu gibi bundan sonraki dönemlerde de üzerinde çalıştıkları projelerde titiz davranmaları, sorunların çözümünde gerekli hassasiyeti göstermeleri, ilimizin yatırım hizmetlerinin verimliliği açısından çok önemlidir. II Koordinasyon Kurulunun 2023 yılı 1. toplantısının ilimiz açısından verimli bir platform oluşturmasını, ilimiz ve ülkemiz açısından hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Ardından 2023 yılının ilk İl Koordinasyon Toplantısına katılan müdürler ve bölge müdürleri kendi sorumluluk sahalarında yapılan yatırım ve çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

 

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle