Yalova’da Hıdırellez Coşkusu

07 Mayıs 2022 08:12
Yalova’da Hıdırellez Coşkusu

Hıdırellez il genelinde düzenlenen etkinliklerle kutlandı. Kutlamaların en renkli görüntülerine ise Subaşı Beldesi sahne oldu.

Çok sayıda vatandaşın katılımı ile gerçekleşen etkinliğe katılanlar yakılan ateşin üzerinden atlayıp, müzikler eşliğinde eğlendiler.

Hıdırellez ya da Hıdrellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar'da kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır Peygamber ile İlyas Peygamberin yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür ve kutlanır. Yıllardır Nevruz gibi, baharın habercisi olarak kutlanan önemli günler arasında yerini alan Hıdırellez Yalova’da da birçok noktada gerçekleşen etkinliklerle kutlandı. Bu kapsamda en kapsamlı ve renkli etkinlik Subaşı Beldesinden geldi. Subaşı Belediyesi tarafından tertip edilen kutlama programı ilin her yerinden gelen vatandaşları ağırladı. Hıdırellez ateşini Taşköprü Belediye Başkanı Turan Canbay bizzat yaktı. Birçok noktada oluşturulan ateşlerin üzerinden atlayan vatandaşlar doyasıya eğlendiler. Yöresel kıyafetler giyen çocuklar ise Hıdırellez ve bahar ruhunu alana yansıttılar. Çalınan müzikler eşliğinde doyasıya eğlenen vatandaşlar, birlik ve beraberliğin daim olması dileklerinde de bulundular.

Taşköprü’de halaylar çekildi
Taşköprü beldesinde ise etkinliklere vatandaşlar yoğun bir katılım sağladı. Taşköprü Belediyesi Kültür Merkezi önünde yakılan, “Hıdırellez Ateşi” çevresinde toplanan vatandaşlar, çalan müzikler eşliğinde halay çekip, danslar ettiler. Vatandaşların doyasıya eğlendikleri bu etkinliğe Taşköprü Belediye Başkanı İsmail Arslan da eşlik etti. Vatandaşların ateş etrafında çektikleri halaya katılan Arslan, “Hıdırellez kültürümüzün önemli değerlerinden birisidir. Biz de bu özel günü halkımızla birlikte coşkuyla kutladık” dedi.

Kadıköy’de pilavlar dağıtıldı
Hıdırellezi’in coşkuyla kutlandığı noktalardan birisi de Kadıköy beldesi oldu. Belde meydanında yakılan ateşin çevresinde kutlamalara katılan vatandaşlar kendilerine dağıtılan pilavı da kaşıkladı. Dansların edildiği oyunların oynandığı etkinlikte Kadıköylüler unutulmaz bir gece yaşadılar.

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle