Yalova Merkezine Nefes Alınacak Bir Alan Yapılacak

07 Mayıs 2022 08:11
Yalova Merkezine Nefes Alınacak Bir Alan Yapılacak

Yalova’nın ikili tedrisatla eğitim veren tek okulu durumundaki Atatürk İlkokulu nihayet, daha modern bir binada eğitim vermeye başlayacak.

2021/2022 eğitim ve öğretim yılında eski Meteoroloji Müdürlüğü alanında inşa edilen okula geçecek olan Atatürk okulunun eski yerine ise şehrin nefes almasını sağlayacak bir yeşil alan yapılması planlanıyor.

Yalova’nın en köklü okullarından birisi olan Atatürk İlkokulu, uzun yıllardır eğitim ve öğretim vermeyi sürdürüyor. Okul şehrin hızla büyümesi, nüfusunun artması ve şehirleşmenin gelişimi ile birlikte şehrin merkezinde kaldı. Bu durum hem şehir, hem de okulda okuyan öğrenciler açısından birçok olumsuzluğa neden oldu. Okul, gerek servis araçları ve gerekse velilerin özel araçları ile çocuklarını okul saatlerinde bu bölgeye getirmesi ve götürmesi ile birlikte trafik yoğunluğuna yol açmaya başladı. Bu durum çocukların güvenliği açısından da olumsuzluklara neden oluyordu. Diğer yandan okulun depremi yaşaması ve sonrasında güçlendirilmesi, fiziki yetersizlikler nedeni ile ilde çiftli eğitim veren tek okul olarak kalması da eğitim öğretime olumsuz yansıyordu. Uzunca bir süredir Atatürk İlkokulu öğrencilerinin daha modern ve her açıdan yeterli bir binaya kavuşturulması arayışları sürdürülüyordu. Bu anlamda eski Meteoroloji Müdürlüğü alanında bir okul inşa edilmeye başlandı. Kısa sürede tamamlanan okul 2021/2022 eğitim ve öğretim yılında açılacak. Atatürk İlkokulu da bu yeni binada yeni eğitim öğretim yılını karşılayacak. Bu sayede hem daha yeterli fiziki şartlara, hem deprem güvenli bir binaya kavuşacak olan okul, tekli tedrisata geçecek. Bu sayede ilde çiftli tedrisat yapan okul da kalmamış olacak. Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü’nün de bu anlamda tüm planlamaları yaptığı ve düğmeye bastığı biliniyor.

Yeşil alan olacak
Atatürk İlkokulu’nun yeni binasına geçmesi ile birlikte eski okul da kaldırılacak. Bu binanın yıkılması ve alanın şehrin merkezinde çok ihtiyaç duyulan bir nefes alma noktasına dönüştürülmesi bekleniyor. Yeşil alan olarak planlanan nokta sayesinde kentin önemli ihtiyaçlarından birisi daha karşılanmış olacak. Burada yapılacak olan yeşil alan vatandaşlardan da destek görüyor. Vatandaşların bu yeşil alan sayesinde bu bölgede oluşan betonlaşmadan bir nebze olsun kurtulmanın mümkün olacağını ifade ettiler.

Yer altı otoparkı gündemde
Diğer yandan ortada kesin verilen bir karar olmamasına rağmen, parkın altının da yıllardır konuşlan ve şehrin ciddi ihtiyaçlarından birisi olan yer altı otoparkına dönüştürülmesinin planlandığı konuşuluyor. Bu projenin de hayata geçirilmesi mümkün olursa bölgede caddelerin araç parklarıyla daralmasının önüne geçilmiş olacak.

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Suat

07 Mayıs 2022 17:22
Yesil alan ve yer alti parki harika fikir