Yalova İçin Kuraklık Tehlikesi

14 Eylül 2023 10:41
Yalova İçin Kuraklık Tehlikesi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin son yılların en kurak dönemine girdiğini açıkladı.

Yağışların beklenen miktarda olmaması nedeniyle birçok şehirde su sıkıntısı yaşanırken, Yalova da bu şehirlerarasında yer aldı. Meteoroloji, Yalova için 14 günlük yağış tablosunu paylaştı ve hiç yağış beklenmediğini duyurdu.

Yalova’nın tek içme suyu kaynağı olan Gökçe Barajında, yağışların azlığı nedeniyle doluluk oranı gerilemeye devam ediyor. Mayıs ayında yüzde 100 doluluğa ulaşan barajda o günden beri kademeli olarak doluluk oranı düşüyor. Barajın doluluk oranı yüzde 68’e kadar geriledi. Bu durum, Yalova’nın susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalabileceğini de gösteriyor. Barajın doluluk oranının daha da azalması halinde Yalova’da su kesintileri yaşanabileceği belirtiliyor.

Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Dursun Karahasan, vatandaşlara su tasarrufu çağrısında bulundu. Suyun bilinçli kullanılması gerektiğini ve israf edilmemesi gerektiğini vurgulayan Karahasan, “Şu an için barajdaki doluluk oranı bu süre içerisinde yağış olmasa da her hangi bir sıkıntı yaşamayacağımızı gösteriyor. Ancak kuraklık süresinin uzaması bu riski büyütür. Bunun önlenmesinin temelinde de suyun tasarruflu kullanımı yatıyor. Biz her ihtimale karşı gerekli önlemlerimizi planlamış durumdayız” dedi.

Meteoroloji, önümüzdeki günlerde Yalova ve çevresinde yağış beklentisinin olmadığını ancak ilerleyen tarihlerde durumun değişebileceğini söyledi.

Kaynak : yalovamiz.com
Etiketler: yalova kuraklık, yalova gökçe barajı,

Yorumlar (3) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Cenk gönenç

15 Eylül 2023 01:20
Bırakın palavraları kaç yıldır tek barajla gidiyor Yalova’nın su ihtiyacı bir Yatırım yapmaya korkuyorsunuz Kıbrıs Rum kesimi 2 denizden su arıtma tesisi ve 1 branş sahip bu arıtma tesislerinden bir yedekse hiç çalışmaz acil olarak bekler ..... milleti susuz bırakmaya ne hakkınız var kaç yol oldu 2.baraj ihalesi olalı başlamadınız 5 yıl sonra bitecekmiş o zamana kadar nüfus 5 e katlar zaten Araplardan gene yetmez bırakın palavraları insana Yatırım yaptın olmuyorsa bırakıp gidin o koltuklar sizin tapulu malınız değil rezalet üst seviye Yalova da yollardır hiç bir Yatırım olmamakta zaten

Ahmet Akyol

18 Eylül 2023 18:02
" Biz her ihtimale karşı gerekli önlemleri plânladık " ne demek? Bu önlemler neler, açıklayın da öğrenelim! Durum artık plânlama safhasını çoktan geçti. Gereken önlemlerin alınmaya başlanması lâzım. Yunan adalarında ve Güney Kıbrıs Rum kesiminde şu sorunu yok, dikkatinizi çekerim. Kuraklık olacağı en az 20 senedir bilim adamları tarafından açıklanıyor. Şimdiye kadar neler yapıldığını sormak hakkımız değil mi?

Ahmet Doğan

15 Eylül 2023 14:24
Baraj istiyoruz, 5-6 tane , acilen.