Yalova Garden’dan Botanik Park Projesi

08 Eylül 2021 09:35
Yalova Garden’dan Botanik Park Projesi

Yalova Garden A.Ş., Bahçelievler Mahallesi’nde yıllardır atıl durumda bulunan TİGEM arazisine ait boş arazinin değerlendirilmesi ve Yalovalıların kullanımına kazandırılması amacıyla bir proje hazırladı.

Proje kapsamında alana botanik park yapılacak, metruk binalar ise cafe-restoran konseptiyle değerlendirilecek

TİGEM’in Yalova’daki 1.541 dönümlük arazisinin kiracısı olan Yalova Garden A.Ş., yıllardır atıl durumda bulunan alanın değerlendirilmesi ve Yalovalıların kullanımına sunulması için kolları sıvadı. Bu kapsamda bir proje hazırlayan Yalova Garden A.Ş. yönetimi, içerisinde botanik parkın yapımının da planlandığı projeyi kamuoyu ile paylaştı. Yalova kamuoyunda oluşan bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi için bir basın toplantısı düzenleyen yönetim, TİGEM Genel Müdürünün de alanda inceleme yaptığını ve projenin takdir gördüğünü bildirdi.

Yalova Garden A.Ş.’ye ait alanda basın toplantısı düzenleyen Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Yalçın, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Toplantıda Yönetim Kurulu Üyeleri Abdullah Okul, Özkan Şenel, Turhan Tuğtekin, Sezai Metin Karakuş ve Engin Sadım da yer aldı.

Kentle bütünleşik bir proje yapılacak

Kentle bütünleşik adeta bir yeşil vadiyi burada hayata geçirme düşünceleri olduğunu söyleyen Ümit Yalçın, “Hem tarımsal vasfını yitirmeden hem de kentle bütünleşik projeler hayata geçirme düşüncelerimiz var. Bunun için bir takım projeler hazırlıyoruz. Bunların ne kadarını hayata geçireceğiz bilemiyoruz ancak bunu el birliğiyle götürmek için çaba göstereceğiz. Biz bu çalışmaları yaparken vatandaşlarımız CİMER’e şikâyette bulunuyor. Halkla bütünleşik bir proje yapmaya çalışıyoruz. Bizler basından bilgi kirliliğini gidermek amacıyla bu çalışmaların kamuoyu ile paylaşılmasını istiyoruz. Proje yaptık ancak daha iyi neler yapabilirizi düşünüyoruz. Sürekli, kentin diğer paydaşlarıyla da Sayın Valimiz ve Sayın Belediye Başkanımız ile de istişarede bulunarak çalışmalar yapmayı planlıyoruz. Halkımızı bu alana da kazandırmak, halkımızı bu alana da çekmek istiyoruz. Bu taraftaki, bu kıymetli alanımızı halkımızla birlikte, diğer paydaşlarımızla da birlikte onları bilgilendirerek bu projeleri kısım kısım hayata geçirmek istiyoruz” diye konuştu.

“Eski görüntüsünden 100 kat daha iyi olacak”

Garden A.Ş.’nin eski yönetim kurulu başkanı olan Abdullah Okul ise alanda yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Alanla ilgili 9 yıldır sürekli şikayet aldıklarını söyleyen Okul, bu alanda yapılacak çalışmalarla ilgili TİGEM’den de gerekli izinlerin alındığını belirtti. Okul, “Bazıları belki art niyetli bir şey anladı veya biz kendimizi tam anlatamadık ancak Yalova Garden, burada 9 yılını geçirdi. İçeride taahhüt ettiğimiz yatırımın 10-15 kat fazlasını, taahhüt ettiğimiz personelin 3 kat fazlasını yaptık. Şimdi bu içinde bulunduğumuz alan yaklaşık 41 dönüm alan. Tapuda elma bahçesi diye geçiyor ancak biz araziyi devralırken elmalar zaten kurumuştu. Biz buradaki işleri yaparken, daha doğrusu hiçbir işlemi sormadan yapmıyoruz. Bunu yaparsak zaten sözleşmemizin fesih maddesi olur bu. Biz kafamıza göre iş yapmıyoruz. Burası Atatürk’ün mirası olarak bilinen bir arazi. Her zaman burayı Yalova ile nasıl entegre edebiliriz diye düşündük. Biz içeride 7-8 yıldır sürekli yatırım yapıyoruz. Buraya tabi sıra gelemedi. TİGEM Genel Müdürümüz de bu alana geldi ve incelemelerde bulundular. Gezdik, dolaştık ve kendisine de ifade ettik. Biz bu alanı para kazanma amaçlı hiç düşünmedik. Proje, ucu açık bir proje. Yıllara yayarak bunu hayata geçireceğiz. 8-9 yıldır bu arazide tinerciler geziyor dediler, sürekli bizlere şikâyet geldi. İçeride haşerat oluyor dediler. Yangın ihtimali var diyenler oldu. Sürekli şikayetler aldık bu alanla ilgili. TİGEM’de bizlere bu arazinin güvenliğini alın dedi. Biz sadece ağaçları budadık ve temizleme çalışması yaptık. Ağaç yerine göre kesilir ve dikilir, ağaç budanır da. Bunların tamamının proje izinleri alındı. Yalova Belediyesi’ne de bildirildi, TİGEM’e de bildirildi. 60 santimetrelik yükseklikte duvar yapılacak. Üzerine de şık, kibar görseli olan bir çit yapılacak. Arazinin temizliği yapıldı, güvenliğini de alıyoruz. Üzerine çok da güzel bir proje yapacağız. Burası etkinlik alanı, festival alanı yapılacak. Süs bitkileri ile ilgili Yalova’ya festival yapacağız. Bu alanın çevresini yine ağaçlandıracağız. Ayrıca 3 lojman binasını cafe-restoran yapacağız. Çocukların eğleneceği park tarzında alanlar da yapılacak. 20 dönüm alan ise duracak. Bu bölge de etkinlik alanı olacak. Durumumuz olduğu sürece daha birçok proje yapacağız. Eski görüntüsünden 100 kat daha iyi olacak” dedi.

 

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle