Yalova, Az Farkla “Erdoğan” Dedi

29 Mayıs 2023 10:33
Yalova,  Az Farkla “Erdoğan” Dedi

Yalova'da Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimlerinde Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan az bir farkla sandıktan önde çıktı.

Erdoğan geçerli oyların yüzde 50,39’unu alırken, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 49,61’de kaldı. İlçelerde Altınova, Termal ve Armutlu’da Recep Tayyip Erdoğan seçimi önde kapatırken , Çınarcık, Çiftlikköy ve Merkez İlçede ise sandıktan Kemal Kılıçdaroğlu önde çıktı.

Cumhurbaşkanlığı 2. Tur seçimleri gerçekleştirildi. Bu çerçevede Yalovalılar da sandık başına giderek iradelerini temsil eden oylarını sandığa attılar. Kurulan 594 sandıkta oy kullanma işlemi saat 08.00 itibarı ile başladı. Vatandaşlar tam bir güven ortamında seçim süresince ikametlerinin bağlı bulunduğu bölgelerdeki sandıklara giderek hür ve özgür iradeleri ile oylarını kullandılar. Saat 17.00 itibarı ile oy kullanma işlemi sona erdi. Ardından sandık kurulları partilerin temsilcileri müşahitlerin de denetiminde oy sayım işlemine başladılar. Sandık başında sayılan ve tutanak altına alınan oylar ardından çuvallara doldurulup, mühürlenerek Adliye’deki seçim kuruluna gönderildi. Çuvallar burada açılarak ıslak imza ile kayıt altına alınan sandık sonuçlarını YSK sistemine girdiler. Buna göre Yalova’da kullanılan 177 bin 189 oyun 169 bin 189’u geçerli sayıldı. Buna göre kullanılan  geçerli oyun 83 bin 608’ini yani yüzde 50,39’unu alan Cumhur İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan Yalova’dan 1. olarak çıktı. Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu geçerli oyların yüzde 49.61’unu yani 83 bin 901aldı.

İlçelerde kardeş payı oldu
İlçelere bakıldığında ise Yalova Merkez ilçede Recep Tayyip Erdoğan kullanılan oyların yüzde 49.01, Kemal Kılıçadaroğlu yüzde 50.99,

Altınova ilçesinde Recep Tayyip Erdoğan 57,20, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 42,77,

Çiftlikköy’de Recep Tayyip Erdoğan yüzde 49,41, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 50,59,

Çınarcık’ta Recep Tayyip Erdoğan yüzde 45,95, Kemal Kılıçdaroğlu 54,05,

Armutlu’da yüzde Recep Tayyip Erdoğan yüzde 59,66, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 40,34 ve

Termal’de ise Recep Tayyip Erdoğan yüzde 63,57, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 36,43’ünü aldı.

Buna göre merkez ilçe, Çınarcık ve Çiftlikköy Kemal Kılıçdaroğlu derken, Altınova, Termal ve Armutlu ise Recep Tayyip Erdoğan dedi.

Sevinç sokaklara sığmadı
Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. Tur sonuçlarının kesin olmayan sonuçlarına göre Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi Yalova’da coşkuyla karşılandı. Vatandaşlar sokaklara çıkarak sevinç gösterileri yaptılar. AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol da Kent Müzesi önünde seçim otobüsüne çıkarak vatandaşlara hitap ettiler.

AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, yaptığı konuşmada Türkiye’nin yeni bir döneme girdiğini belirterek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye yüzyılının başladığını ilan ediyoruz. Milletimiz iradesini sandıkta gösterdi ve Cumhurbaşkanımızı yeniden seçti. Bu zafer hepimizin zaferidir. Bu zafer Türkiye’nin zaferidir. Bu zafer demokrasinin zaferidir. Bu zafer istikrarın zaferidir. Bu zafer geleceğin zaferidir.” dedi.

Büyükgümüş’ün ardından coşkulu kalabalığa hitap eden AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kadınların haklarını savunan bir lider olduğunu vurgulayarak, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, kadınların siyasette, ekonomide, eğitimde, sağlıkta ve her alanda daha fazla yer alması için mücadele eden bir liderdir. Kadınlar olarak onun yanındayız ve ona güveniyoruz. Onun vizyonu ile Türkiye daha güçlü bir ülke olacak. Onun sayesinde kadınlar daha çok söz sahibi olacak. Onun için Yalova’da da kadınlar olarak sandığa koştuk ve Cumhurbaşkanımızı destekledik.” diye konuştu.

AK Parti Yalova Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş ve Meliha Akyol, konuşmalarının sonunda vatandaşlarla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan lehine sloganlar attılar ve tezahürat yaptılar.
 

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle