Tilki Fotokapan'a Böyle Yakalandı

10 Eylül 2021 11:00
Tilki Fotokapan'a Böyle Yakalandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Yalova Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından yaban hayatının tespit çalışmaları amacıyla Yalova ormanlarının değişik bölgelerine konulan foto kapanlarla bu kez bir Tilki takıldı.

Orman ve Su işleri Bakanlığı Yalova Bölge Müdürlüğüne bağlı Yalova Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü geçtiğimiz yıllarda Yalova’nın değişik bölgelerinde bulunan ormanlarına fotokapan kamera yerleştirmişti. Geçtiğimiz yıl, Yaban Kedisi, Sırtlan, Vaşak ve Ayı gibi yırtıcı hayvanların görüntülenmesinin ardından bu kez de bir Tilki kameralara takıldı. Fotokapanların ormanlardaki hayvan çeşitliliğinin tespit ve takibi açısından önemli bir görev üstlendiğini ifade eden DKMP Yalova Şube Müdürlüğü yetkilileri, “Ormanlarımız da varlığı bilinen fakat çıplak gözle görmenin pek de mümkün olmadığı yabani hayvanlar fotokapan ile kayıt altına alınıyordu. Yaban hayvanlarının yaşama alanlarının çevresine yerleştirilen fotokapanlarda ısı ve harekete karşı duyarlı algılayıcılar bulunuyor. Algılayıcının duyarlı olduğu bölgeye giren canlı, kamerayı aktif hale getiriyor ve çekim gerçekleşiyor. Ayrıca; fotokapanlar sayesinde kaçak avcılara da anında müdahale ediliyor” dediler.

Yalova Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ayrıca doğal hayatın korunması amacıyla Altınova Hersek Lagünü çevresine yerleştirdiği kameralarla, burada bulunan ve Türkiye’de ender olarak görülün çeşitli kuş türlerinin sayım ve tespitini de gerçekleştiriyor

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle