Terminatör Böcekler Esenköy’de Doğaya Bırakıldı

07 Mayıs 2022 08:10
Terminatör Böcekler Esenköy’de Doğaya Bırakıldı

Türkiye’ye İtalya üzerinden gelen ve ilk kez Yalova’da görülen Gal Arısı kestane üretimine ciddi zararlar veriyor.

Bu zararlıyı yok etmek amacı ile laboratuvar ortamında çoğaltılan Terminatör böcek lakaplı Torymus Sinensis’ler Esenköy beldesinde ormana salındı.

Türkiye’de ilk ve tek laboratuvar olma özelliği taşıyan Gacık Köyündeki Kestane Gal Arısı ile Biyolojik Mücadele Laboratuvarında bu yıl binlerce faydalı arı üretimi gerçekleştirildi. Konu ile ilgili olarak Bursa OGM’den yapılan açıklamada, “Türkiye’de ilk defa 2014 yılında Yalova’da tespit edilen Kestane Gal Arısı (Dryocosmus kuriphilus) zararlısı ile biyolojik mücadele kapsamında yine Gacık Köyü’nde bu zararlının parazitoiti olan Torymus sinensis üretiminin yapılması için 2015 yılında laboratuvar kurulmuştur. Bu zararlının Türkiye’ye İtalya’dan gelmiş olabileceği kanaati hakim olmakla birlikte tam olarak ne zaman ve nasıl geldiği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. OGM tarafından zararlı hakkında dünyada yapılan çalışmalar incelenmiş ve bu konuda İtalya’da başarılı biyolojik mücadele çalışmalarının yapıldığı tespit edilmiştir. İtalya da aynı mücadele çalışmasını yapan Padova Üniversitesi ile gerekli iletişim sağlanmış ve 2015’te bir teknik ekip eğitim amacıyla gönderilmiştir. Bu kapsamda 2015 (4500 adet) ve 2016 (5000 adet) yıllarında getirilen Torymus sinensis’ler kestane ormanlarına salınmıştır. Daha sonra ilk defa Türkiye’de laboratuvarda üretilen 552 adet Torymus sinensis faydalı böceği 2017 yılında zarar gören kestane ormanlarına salınmıştır. 2018 yılında ise 2568 adet üretim yapılmıştır. 2022 yılına gelindiğinde ise ormanda yapılan gözlemlerde Torymus sinensis erginlerinin görülmüş olması ülkemizde kestane gal arısına karşı başlatılan biyolojik mücadelenin başarılı olma yoluna girdiğini göstermiştir. Önümüzdeki yıllarda zararlının sayısında düşüşler olmaya başlayacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Bu kapsamda Esenköy beldesinde doğaya, “Terminatör Böcek” olarak adlandırılan binlerce, Torymus sinensis salındı. Bu böceklerin Kestanelerin zarar görmesini engellemesi planlanıyor.

 

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle