“Tecrübelerimi Yalova İçin Kullanmak İstiyorum”

02 Aralık 2021 09:53
“Tecrübelerimi Yalova İçin Kullanmak İstiyorum”

Mali Müşavir İdris Durmuş Yalova Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği’ne adaylığını açıkladı.

Durmuş, “Tecrübemi yeni dönemde de aktarıp,  teşekkül edecek yürütme kurulundaki çalışma arkadaşlarımız ile Yalova’mız adına bu vizyonu devam ettirme düşüncesindeyim” dedi.

Kent Konseyi seçimlerine yaklaşılan şu günlerde adaylar da adlarını kamuoyuna duyurmaya başladılar. Bunlardan birisi de Mali Müşavir İdris Durmuş oldu. Durmuş yazılı bir açıklama yaparak Yalova Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeliği’ne adaylığını açıkladı. Adaylık gerekçesini ise tecrübelerini bir dönem daha Yalova için kullanmak olarak nitelendiren Durmuş, “Kent vizyonunun ‘Gönüllülük’ esasına dayanan, hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, hesap sorma ve hesap verme, saydamlık, yönetişim ve yerinden yönetim, katılım, sosyal yardımlaşma ve dayanışma yönüyle Kent Konseyleri bir kentin şehirlilik kültürünü artırmayı hedefleyen modern yaklaşımıyla adeta harç durumundadır. Bu yaklaşım Kent Konseylerini  daha da güçlü kılmaktadır. Yalova İlimizde de Genel Kurul Üyeleri çeşitli sivil toplum örgütlerinin yanı sıra kamuyu temsil eden atanmışlarla birlikte, Kent Konseyi bir şehre hizmet edebilmenin bence en güzel oluşumunu sergiliyor. Karşılık beklemeden Yalova’ya bir şeyler verebilmeyi arzulayanlar için bir fırsattır. Yalova ortak paydası ve menfaatleri doğrultusunda tüm Yalova’yı kucaklayarak birleşilen yapıda, kişilerin mesleki ve hayat tecrübelerini aktardıkları,  temsil ettikleri STK’ların yaklaşımlarını da yansıtma imkanını buldukları Kent Konseyleri önemli yere sahiptir.

Bünyesinde günün gereken ihtiyaçlarına  göre oluşturulan çalışma gruplarıyla  şehrin güncel ve önem arz eden konuları hakkındaki çalışmaları ile oluşturulan  raporlar ve öneriler  şehrimiz için önemli değerlendirme kıstaslarını ortaya koymaktadır. Sivil toplum örgütlerinin etkin katılımı ve temsiliyle daha da güçlenen Kent Konseyleri, çalışma gruplarının faaliyetleriyle ihtisaslaşmaktadır adeta. Yalova’mızın özellikle genç ve dinamik nüfus yapısının yanında üniversite gençliğinin ilimize kattığı akademik yaklaşım, gelecek adına yapılması gereken çok şeyin olduğunu göstermektedir. Yalova’mız cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlerken paydaşlar arasında sadece ve sadece Yalova ortak paydası ile eşgüdümle yaklaşılması başarıyı da beraberinde getirmektedir.

Mesleki deneyimim, çeşitli sivil toplum kuruluşları ve geçmiş dönemlerdeki Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyelikleri ile devam eden çalışmalarımdaki birikim ve tecrübemi yeni dönemde de aktarıp,  teşekkül edecek yürütme kurulundaki çalışma arkadaşlarımız ile Yalova’mız adına bu vizyonu devam ettirme düşüncesindeyim. Şehrimizin geleceği için daha fazla proje üretilmesi, ulusal çapta da bu projelerin karşılık bulmasına yönelik çalışmalara daha fazla yoğunlaşılması gereken yeni bir dönem var önümüzde. Paydaşların hepsinin katılımı ve katkısı ile inanıyorum ki ilimiz gelişen ve değişen global dünyasında daha fazla öneme sahip yere gelecektir. Gençlerimize güveniyorum bu konuda. Yalova ortak payda olunca herkesin bu perspektifte inanıyorum ki ortaya güzel proje ve eserler çıkacaktır. Elbette çevre ve doğanın korunması ve sürdürülebilirliği birinci önceliğimiz olacaktır her zamanki gibi. Yalova’mızın potansiyeli ve geleceğe dönük projeksiyonlarını ortak akıl ile güncelleyerek eğitimden spora, kültürden ekonomiye, sağlıktan kent yaşamının tüm alanlarıyla kent konseylerinin çalışma alanlarına giren konularda geleceğimizin teminatı çocuklarımıza daha iyi bir Yalova bırakabilmeyi hedefliyorum. Bu amaç doğrultusunda Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeliğine adayım. 24 Aralık 2021 tarihinde yapılacak olan 6.Genel kurulumuzda üyelerimizin desteklerini talep etmekteyim. Yapılacak olan genel kurul ile seçilecek Kent Konseyi Başkanı ve Yürütme Kurulu üyelerine de şimdiden başarılar dileyerek Yalovalı hemşehrilerime saygılarımı sunuyorum” dedi.


İdris Durmuş kimdir?

1969 yılında dünyaya geldi. İlkokulu Çiftlikköy Mustafa Kemal İlkokulunda, Ortaöğrenimini Yalova İmam Hatip Lisesinde tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, İşletme Fakültesi, Organizasyon ve İşletme Politikaları Bilim dalında " Günümüz Yerel Yönetimlerinden Belediyeler ve Yönetim Sorunları ” konulu yüksek lisans tezini verdi. Ayrıca İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsünde İşletmecilik İhtisas eğitimini almıştır.  Askerlik görevini Malatya’da 2.Orduda Ulaştırma Asteğmen olarak yaptı.   Haftalık yayınlanan yerel gazetelerde ve internet haberciliği yapan web sitesinde 450’e yakın makalesi yayımlanmıştır. Yalova Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeliği (5 dönem), Yalova MAGDER Yönetim Kurulu Üyeliği, İlim Yayma Cemiyeti Yalova Şubesi Denetleme Kurulu Üyeliği, Yalova İl Genel Meclis Başkanvekilliğini sürdürmektedir. Birçok mesleki ve siyaset bilimi eğitim programına iştirak etti.   Kamu Gözetimi Kurumunca belgelendirilen Bağımsız Denetçi ünvanlı bulunan Durmuş,  evli ve iki çocuk sahibidir. Çiftlikköy’de Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik yapmaktadır.

 

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle