Yeni Vizyonuyla Çiftlikköy

30.05.2023 12:56

Çiftlikköy ilçemizin  2022 yılı sonu itibarıyla nüfusu  50974 . Yıllık nüfus artış oranı %  5,39 oldu.Pek çok kıstas nüfusa göre olmakta ve 50 bin ciddi değişimleri sağlamakta. Aslında bir üst lige Çiftlikköy çıkmış durumda. İnanıyorum ki Çiftlikköy ilçemiz önümüzdeki 3-4 yıllık  süreçte çok daha farklı noktaya gelecek. Yeni vizyonu ile Çiftlikköy Yalova ilimiz ile iç içe geçmiş durumda, pek çok konu da Yalova ile birlikte değerlendirilmekte . İl merkezine çok yakın olması yönüyle de bu gayet doğal. Aslında Yalova’mızın gelişim ve ilerleme penceresi  Çiftlikköy ilçemiz. İl Genel Meclis Üyesi görevim ve mesleğim dolayısıyla da bu gelişim ve yeni vizyonun içerisindeki değişimi ve gelişimin içerisindeyiz.

İl ile birbirini bütünleyen bu yapıda gelecek ile ilgili proje üretimi ve planlamalarda  aslında birbirine çok yakın bu yerleşim yerlerinin paralel hareket edilmesi  daha rantabl durumu sağlamakta. Yalova ilimizdeki OSB’lerin tamamının Çiftlikköy ilçesinde olması ekonomik yönüyle de gelişimin bu yönde olduğunun göstergesidir. Şehir planlamasında bu gerçek ile hareket ediliyor olması  bize gelecekteki Yalova’nın nasıl şekilleneceğini şimdiden parametrelerini ortaya çıkartıyor. Birbiri ile bütünleşen  ve çözüm odaklı yaklaşımlar ile inanıyorum ki daha rasyonel çözümler üretilmeye devam edilecektir.

Daha somut ifade ile  kişisel bakış açım il merkezi ve ilçe mantalitesi değil, ortak ve paylaşımcı bakış açısı ile ilimizin gelecek ile ilgili perspektifinde  daha kolaylıkla çözüm yolu bulunacaktır. İlimizin yüzölçümünde  ormanların  oranının yüksek olması elimizi daha da daraltıyor aslında. Arazinin yetersiz olması, bizi olanı daha rantabl ve yüksek teknolojide kullanılmasını zorunlu kılıyor. Kimse maliyeti çevreye zarar olarak çıkacak olan bir yatırımı istemez, istemeyecektir. Kimse de bu kararların altına imzasını atmayacaktır.

Çiftlikköy yeni vizyonu ile  ilimiz için bir fırsat. Dokuz köyü birbirinden güzel ve eşsiz doğaya sahip. Nefes alma alanı olarak Çiftlikköy’de inanınız pek çok proje üretilecektir. Üzerinde düşünüldüğü zaman İstanbul-İzmir otoyolunun ilimizdeki geçişinin büyük kısmı Çiftlikköy ilçemizde. Lojistik olarak bu avantaj aslında ilimiz için gelecekte  yatırımların ilimize gelmesindeki etken faktörlerin başındadır.20 yıl sonrasını düşünebiliyor muyuz, o zamanın fotoğrafını görebiliyor muyuz, önemli olan zaten bu. 2040 yılının Yalova’sında ben inanıyorum ki teknoloji yoğun sektörler ilimizdeki pazarın büyük kısmını elinde bulunduracak. Turizmin ve tarımın ilimizdeki gelişim trendi bize gelecekte Çiftlikköy ilçesinin ekonomideki payının daha da artacağının işareti olacaktır. Su problem olmadan bunu avantaj olarak kullanabilmeliyiz. Bunun için yatırım oranında su ile ilgili ne varsa bence ilk sırada yer almasına daha fazla özen göstermeliyiz.

Kentler için zaman dilimleri çarçabuk gelip geçer. Hele hele yapılmak istenenleri öyle bir çırpıda yapamazsınız. Planlama, karar, yatırım süreci derken ortaya bir eserin çıkması kolay değildir. Mega projeleri ortaya çıkartmak için başta mega düşünceye ihtiyaç vardır. Hayal etmek işin en zor yanıdır. Çünkü gelecek üzerine karar vermek kolay değildir. İstanbul boğazının altından iki kıtanın birbirine bağlanmış olmasını 15 sene önce hayal edebilir miydik? Hayal ettiğimiz sürece üretken olabiliriz.

Ben inanıyorum ki ileri teknolojileri  ile ülke ekonomisindeki üretimin temel halkası olacak  ilçemizdeki  OSB ‘ lerimiz ile kısa zamanda büyük ve hızlı gelişim ve değişimi sağlayacağız. Buna her alandaki  uyumlu planlama ve çalışmaların hızlandırılarak ilimiz üst lige çıkacak. Buna her kurum ve kuruluş , aslında herkes gerekli desteği vererek zamanı çok daha lehimize çevirebiliriz. Bu ilimiz için de her yönüyle olumlu dönüş olarak karşımıza çıkacaktır.

Yalova’mızın  Armutlu’dan Altınova’ya her bir köşesi  bizim için önemli ve değerli. Bu değerleri biz ne ölçüde projeler ile hayata geçirebilirsek inanıyorum ki geleceğin Yalova’sı tüm ilçeleriyle daha iyi olacak. Düşünen ve üreten gençlerimize çok güveniyorum. Sizler ilinizde kalarak müteşebbis ruhunuzla katma değer üreteceksiniz. Sizlerle hemşehrilik bilinci içinde daha yaşanabilir ve ekmeğini Yalova’nın taşından çıkartacağınıza inanıyorum.

Başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla…

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle