Yeni Misyonla Yeşil & Mavi Yol

30.06.2020 10:15

Yalova’mız için Yeşil Mavi yol büyük bir kazanımdır. Geçmişte emeği geçenlere teşekkürü borç biliyorum.İlimizin doğal güzelliklerini birbirine bağlayan bu yol yıllar sonra bile bizlere ilham oluyor. Nefes almak için şehir merkezinden yola çıkarsanız 10 dakikada ulaşabiliyorsunuz. Sonrasında takip ettiğiniz güzergah ile pek çok köy ve ilçemizi geçerek eşsiz doğa güzelliklerine ulaşıyorsunuz. Asfalt yolda ulaşım kolay oluyor. Zahmetsiz ve tasasız manzara eşliğinde kah bir şelaleye, kah bir göle, kah bir yaylaya ulaşıyorsunuz. Yeşil Mavi yol  “Turizm yolu misyonunu “ gayet güzel yerine getiriyor. Ulaşımın aksamadan ve kesintisiz olması en büyük avantajı.

İl Özel idaremizin geçmişte gerçekleştirdiği vizyon projelerden biri olan bu proje Yalova’ya farklı bir kimlik kazandırmıştı. Şimdi bunun üzerine yeni bir şeyler söylemek ve eklemek gerekiyor. Dar olan kısımlarının genişletilmesi ile ilgili çalışmalar ve yol işaret ve levhalarının aradan geçen zamanda deforme olan yada kaybolanlarının yerine yenilenmesi çalışmaları yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Yolda tehlikeli olabilecek alanların daha da güvenli hale getirilmesi önümüzdeki süreçte üzerinde durulması gerekiyor. Turizm adına öne çıkartılabilecek pek çok doğal ve tarihi noktalar var. Sağlık için doğa yürüyüşleri yapan gruplar için Yalova bulunmaz bir fırsat. Yürüyüş parkurları ile bunun desteklenmesi gerekiyor. Elbette konaklama tesisleri ihtiyacı kendisini gösteriyor. Günü birlik geliş gidişlerin dışına çıkıp konaklama imkanının da sunulması turizm portföyünü genişletecektir. Burada doğaya zarar vermeden, betonlaşmadan , ormana ve suya zarar vermeden ve taviz vermeden sıkı bir kontrol içerisinde yapılmalıdır.Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla  güzelim ormanlardaki kaçak yapılaşmaya en sıkı tedbir ve ceza ile karşı durmak boynumuzun borcudur. Kimse keyfi için hakkı olmayan yere yapılaşma yapamaz.

Diğer bir yön de Yeşil Mavi yola alternatif afet ulaşım yolu misyonunun yüklenmesidir. Evet, tüm ilçeleri ile bağlantı yolu olarak kullanılma potansiyeli ve fırsatı varken bunu maksimum oranda hazır hale getirilmesi gerekiyor. Olası Marmara depreminin zamanı ve şiddetine odaklanmadan biz gerekli hazırlıklarımızı yapma adına Yeşil Mavi yol güzergahı ilimiz ve diğer komşu iller için de fırsattır. Şehirlerde meydana gelebilecek tahribat 1999 Marmara depreminde yaşadığımız gibi yolların kapanması gerçeğini dikkate alarak birkaç alternatif ulaşım planının yapılmasını zorunlu kılıyor. Bu planlar sonrasında da uygulamaya konularak pek çok altyapı ve üst yapı çalışmasının  süreç içinde tamamlanması gerekiyor. Teknolojik olarak da bu yolun kolayca çıkışlarının ve güzergahının işlenmesi gerekiyor. Kolayca cep telefonunda bulunup kaybolmadan istenilen mevkiye ulaşımı şehrimize gelenler yada afet durumunda kullanmak zorunda olanlar için büyük kolaylık sağlayacaktır.

Zaman değişimi ve gelişimi zorunlu kılıyor. Bu değişim ve gelişimde her geçen gün güncellenerek yenilenerek ayakta kalabiliriz. Zaten bireysel olarak da böyle değil mi? Bir günümüz diğer günümüze eşitse zararda olduğumuzun bilinci ile yaklaşırsak göreceksiniz ki pek çok şey gözünüze çarpacaktır. İlimizdeki  Yeşil Mavi yola yeni misyon yüklemek için aklıma gelen birkaç konu başlığını siz değerli okurlarımla paylaştım. Sizin de aklınıza  farklı bakış açısıyla gelenler olacaktır. Katkılarınızı her zamanki gibi bekliyorum.

Yazımın sonunda bir uyarıyı da yapmak istiyorum. Yazın gelmesi ile deniz yada göllerde boğulma vakalarına çok üzülüyoruz. Lütfen çocuklarınıza yüzme öğretiniz. Yalnız başlarına da yüzmeye göndermeyiniz. Özellikle tatlı su balçık özelliği gösterdiğinden daha fazla dikkatli olunması gerekiyor. Başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle