Okullar Açılırken

28.08.2021 11:31

Uzun bir aradan sonra okullar açılacak…Yüzyüze  eğitime tekrar geçiş için tüm hazırlıklar  olanca hızı ile yapılıyor.Diliyorum ki eğitim  öğretim bundan sonra aksamadan devam etsin.Pandeminin başlangıcından günümüze çok zorlu aşamalardan geçtik.İnanıyorum ki sağlık ordumuzla bugüne değin başarılı bir süreci geçirdik. Çok zor bir mesleği yapan öğretmen ve idarecilerimiz için de okulların açılması ile zorlu bir  maraton başlıyor. Bu maratonu da alnımızın akıyla geçeceğimize inanıyorum.

Hala aşı olmamakta ısrar eden, gerekli tedbirleri almayanları da anlayamıyorum. Kendinizi düşünmüyorsanız başkasına bulaştıracağınız virüs ile hastalanmasına neden olacağınız kişinin kul hakkına girerek bunun vicdanen ve hak olarak nasıl hesabını vereceksiniz. Toplumun bağışıklığında sizler bence zayıf halkalar olarak inanıyorum ki vebal altındasınız. 

Uzaktan eğitim ile öğretmenlerimiz süreçte çocuklarımıza eğitim vermeye  çalıştılar.Büyük özveri ve çabanın gösterildiği süreçte inanıyorum  ki yüzyüze eğitime tekrar dönülmesi ile bu açık kapanacaktır.“Eğitime anneanneden başlamak gerekiyor.” Evet anneanneye kadar gitmek lazım. Köşe yazılarıma konu olan ve yanlış-eksik olarak gördüğüm pek çok konu aslında eğitim ile ilintili. Eğitim ile günümüzün pek çok problemi daha işin başında çözülür, oluşmadan yaşamın olağan seyri devam eder. Eğitim konusunda söylenecek, yazılacak çok şey var elbette. Eğitim uzmanlık gerektiren bir alan.  Öncelikle eğitimin başarısı okul bahçesine girmeden okul yolunda, serviste  başlar. Okulun önüne sahip olabilen sistem , okulun bahçesinde de okuldaki eğitimde de başarılı sonuçlar alınır. Eğer okul önünde karmaşa , başı boşluk ve hengame varsa bu okula da doğal olarak yansıyacaktır. Güvenlik yönüyle, trafik yönüyle, temizlik ve tertip yönüyle nasıl bakarsanız bakınız eğer daha size ilk bakışta ters giden bir şeyleri hissedersiniz bu buz dağının üstüdür sadece. Hijyenin ve mesafenin  bu denli öne çıktığı günümüzde öğrenci giriş ve çıkışlarından başlanılmak üzere çevreye hakimiyet öncelikli diye düşünüyorum. Elbette  her okul önünde alınan  tedbirler ile giriş ve çıkışlarda herhangi bir olumsuzluğun yaşanmasını oldukça azaltacaktır.

Koronavirüs ile etkin mücadele içerisinde daha dikkatli davranılmalıdır. Öncelikle sağlık bakanlığı ve milli eğitim bakanlığı  elbette gerekli önlemlerin planlamasını yapıp uyguluyorlar lakin veliler olarak daha hassasiyet gösterilmesi her zaman gündemimizde olmalı. Öğrenci, veli, öğretmen, okul idaresi ve sağlık yetkilileri  elbirliği ile Yalova’mızda en iyi öğrenim ortamının devam edeceğine inancım sonsuz. Eğitimle ilgili özel kurumların da   bu kapsamda değerlendirmek gerekiyor elbette.

Günümüzün gelişen ve değişen yapısı içerisinde eğitimde başarı topyekün sağlanır. Yerel yönetimlerin de eğitime verecekleri yerinde ve zamanında destek önemlidir. Okulların yereldeki hijyenik ihtiyaçları yerel yönetimler için öncelikli görev olarak algılanmalıdır. Gerek fiziki ihtiyaçlarının karşılanması, gerekse okulların ulaşımdan bahçe düzenlemesine kadar yerel yönetimler için pek çok konuda elini taşın altına koymaları gerekmektedir. Eğitim düzeyi ile yerel kalkınma ve kentlilik başlar. Dolayısıyla eğitimli bireylerden oluşan toplumlarında her alandaki başarı düzeyi de farklı olacaktır. 2021 Türkiye’sinde başarının anahtarının eğitimli insanların elinde olduğu gerçeği ile daha yaşanabilir, daha kalkınmış, tüm dünyada barışın, sevginin ve sağlığın hakim olacağı iklimi temenni ederek tüm okurlarıma  selam ve saygılarımı sunuyorum…

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle