Kent Konseyinde Seçime Doğru

30.11.2021 15:29

24 Aralık 2021 tarihinde  Yalova Kent Konseyinin  başkan ve yürütme kurulunun seçiminin yapılacağı 6.olağan genel kurulu yapılacak. İlimiz  için çok önem verdiğim, içinde yürütme kurulu üyesi olarak 5 dönemdir katkı sağlamaya çalıştığım Yalova Kent Konseyi seçimlerinin şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Kuruluşundan günümüze  başkan ve yürütme kurulu üyeliği yapmış, gençlik ve kadın meclisi başkan ve üyeleri ile genel sekreterlik görevini yürütmüş  Hasan Soygüzel , Pınar Toma ve mevcut genel sekreterimiz Erkan Çetintaş   ve çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum.

Kenti için karşılık beklemeden bir şeyler düşünen, verebilen bir oluşumun içinde olmak benim için çok önemli bir yere sahip.   Kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışan oluşum “ olarak tanımladığımız  Kent Konseyleri, STK’ların ağırlıklı olduğu bir konuma sahip. İşin özü “ Gönüllülük” esasına dayanması. Bu da daha güçlü ve etkin kılıyor Kent Konseylerini. STK’ ların gücü günümüzde tartışmasız. Hemen kamuoyunu oluşturmaları ve meydana gelen & gelebilecek problemler karşısında gerekli kamuoyunu oluşturabilmeleri  açısından adeta Kent olabilmenin olmazsa olmazı.

İlimizde Kent Konseyi , geçmişten beri süregelen çalışmaları ve birikimi  ile  önemli fonksiyonu üstlenmiş durumdadır. Şehrin ortak aklının birleştiği bu yapıda en doğru görüş ortaya çıkmakta ve adeta siyaset üstü konuma gelmektedir. Oluşturulan çalışma grupları ile ortaya konulan raporlar çok önemli bu kent için. Konusunda uzmanlardan ve gönüllü olarak katkı sağlayanların özverili çalışmalar  ile oluşturulan raporların her satırında bu kent için önemli veri ve önerileri barındırmakta.

Kentlilik Bilinci yönüyle  yasal çerçeve, Kent Konseyinin günlük yaşamımızda  çok kapsamlı yeri olduğunu da gösteriyor. Elbette hepimizi doğrudan ilgilendiriyor. Burada Sivil toplum Örgütlerinin yanı sıra kamuyu temsil eden atanmışlarla birlikte oluşan Kent Konsey’leri bir şehre hizmet edebilmenin bence en güzel imkanını sergiliyor. Karşılık beklemeden Yalova’ya bir şeyler verebilenler için en güzel fırsat.Tüm Yalova’yı kucaklayarak, Yalova ortak paydası ve menfaatleri doğrultusunda “ Eğriye eğri, doğruya doğru “ diyebilmenin yeri bence.

Kent konseyleri sivil toplum örgütlerinin, kamunun  etkin katılımı, çalışma gruplarının artırılması  ile artan ivmede çalışmalarını sürdürmekte. Yalova, ülkemizde bu yönüyle model alınmakta, bilgi ve tecrübe birikiminden yararlanılmakta. Özellikle genç ve dinamik nüfus yapısına sahip olan ilimizde üniversite gençliğinin de süreç içerisinde  katacağı çok şey olacaktır. Yalova cazibe merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlerken toplumsal uyum ön plana çıkıyor. Yalova’mız  büyüyen ve potansiyel olarak da belki 10 senede mevcut durumunun 2-3 katı büyümeye elverişli yapıya sahip. Bu potansiyeli ve enerjiyi  düşünen-üreten bir yapıya dönüştürerek adeta ikinci bir Yalova’yı elde edebileceğiz.

Gelecekte, Yalova’mızda  daha mutlu ve refah seviyesi artmış bireyler ile ilimizin daha iyi noktaya geleceğine olan inancım sonsuz. Şehrimizin geleceği için daha fazla proje üretilmesi, ulusal çapta da bu projelerin karşılık bulmasına yönelik çalışmalara daha fazla yoğunlaşılması gereken yeni bir dönem var önümüzde. Paydaşların hepsinin katılımı ve katkısı ile inanıyorum ki ilimiz gelişen ve değişen global dünyasında daha fazla öneme sahip yere gelecektir. Bu amaç doğrultusunda yeter ki Yalova “Ortak Menfaatleri “ paydasında Kent Konseyinde buluşulmaya devam edilsin.   Ben de bu katkıyı hedefleyerek  kent konseyinde 5 dönemdir elde ettiğim  bilgi ve deneyim birikimim ile “Yürütme Kurulu Üyeliğine”  adayım ve  Genel Kurul delegelerimizin desteklerini talep etmekteyim.   

Yapılacak olan genel kurul ile seçilecek  Kent Konseyi Başkanı ve Yürütme kurulu üyelerine de şimdiden başarılar diliyorum.

Başka bir yazımda buluşana kadar kalın sağlıcakla…                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle