Çiftlikköy’ümüzün Köylerine Doğalgaz Müjdesi

27.10.2020 09:58

Köylerimizdeki hayat standardı her geçen gün daha da artıyor.Geçmiş dönemlerde yapılanların üzerine daha fazlasını eklemek için çaba sarfediyoruz. Yol, su, kanalizasyon çalışmaları yapıldı, yapılıyor. Kültürel, sosyal  ve ekonomik pek çok projelerle köylerimizin, köylümüzün yanındayız.  Köylerimize tersine göç ve köy nüfuslarının artıyor olması en pozitif yönü. Bunu özelikle pandemiden sonra daha net olarak görüyoruz.İl Özel idaremizin inşaat  yapımı ile ilgili izinlerin verildiği bölüme yapılan başvuru ve doğal olarak iş sayısı ciddi oranda arttı. Köylerimizin daha cazip hale gelmesi süreç içerisinde daha da kendisini gösterecek.Çünkü ne kadar butik  ve yaşanılabilir kent olsa da Yalova , yine de köylere doğru yöneliş daha da arttı. Bu durumun doğal getirisi yada sonucu kentlerde istenen yaşam standardının köylerde de talep edilmesi oldu. Bunlardan bir tanesi de doğalgaz….

Yaşamın konforlu olmasının bir unsuru doğalgaz.. Isınmadan yemek pişirilmesine, banyoya kadar evlerimizde hesaplı ve hızlı erişilebilir bir hizmet. Gacık köyümüzde özel firma ana hatlarda çalışmalarını büyük ölçüde tamamladı. Evlere bağlantılar da kısa zamanda bitiyor. Bu hafta sonu Gacık köyümüzü sokak sokak gezdim ve durumu yerinde tesbit ettim. Yollar ister istemez yatırım geldiğinde bozuluyor, lakin bir hizmete ulaşılıyor.Doğalgaz firmasına yatırımı sonucu  yollardaki bozulmayı eski haline getirmek koşulu ile geçiş izinleri verildi . Gerekli tamirat ve onarımları yapacak ama yine de eski hali gibi olmaz doğal olarak. Süreç içerisinde doğalgaz gelen diğer köylerdeki uygulamayı bu köyümüzde de yapacağız. 

Armagaz ile yapılan görüşmelerde Çiftlikköy ilçemizin  Laledere, Kılıç ve Kabaklı köylerimize 2021 yılında doğalgaz bağlanması konusunda istişareler yapıldı. Denizçalı köyümüzdede fizibilite çalışmalarının sonucuna göre hareket edilecek. Burada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sayın milletvekillerimiz, Yalova valimiz, il genel meclis başkanımız , il özel idaremizin yöneticileri her konuda olduğu gibi bu konuda da hassasiyetle ve titizlikle konunun takipçisi oldular. İlçe kaymakamımız Sayın Ömer Bilgin’e ayrı teşekkürü borç biliyorum. Birlik beraberlik içerisinde her zaman istişare ederek kısa zamanda çok yol alındı, alınacak. Doğalgaz ile inanıyorum ki köylerimize olan talep daha da artacak. Köylerimizde oturan hemşehrilerimiz daha kolay bir yaşam standardına kavuşacak.

Aslında zaman hizmet ve yatırımların çeşitlenmesine ve değişimine neden oluyor. Bugün yapılan birkaç yıl sonra ihtiyaca cevap veremiyor. Çünkü değişim olanca hızı ile devam ederken yerinizde sayamazsınız. Özellikle de teknolojideki değişim çok acımasız. Bir anda hizmet alamaz yada görevini yerine getiremez durumla karşılaşabilirsiniz. Günümüzü çok iyi takip edip geleceği de buna göre şekillendirmek zorundayız. Köylerimizde de artık şehirlerimizin standardını pek çok alanda yakaladık diyebilirim. Çünkü Yalova ölçeğindeki illerde köyler artık şehrin mahallesi olmuş durumunda. Bunun gereği de her kurum tarafından yapılmakta, yapılmaya çalışılmakta.

İl Genel meclis üyesi arkadaşlarım ve İl özel idaremiz olarak bu projeksiyonla geleceğe bakmaktayız. Geleceği planlamada köylerimizin doğal dokusunu kesinlikle bozmadan , özenle adımlarımızı atmaktayız. Havanın, suyun ve toprağın önem ve önceliğinin farkındayız. Ama yapılacak olan yatırım ve bunun sonucu şehrimize gelecek olan istihdamın da gereğinin yapılması gerekiyor.

Yatırıma ve yatırımcıya  bu bakış açısı ile yaklaşarak ilimizde özellikle OSB’ler konusunda titizlikle yol almaktayız. Kişisel görüşüm ilimizdeki işsizlik oranının düşmesi için doğa ile barışık, hiçbir kirlenme riskine izin vermeden yatırımcıya gerekli kolaylığın sağlanmasıdır. Yalova’lı gençlerimiz neden çevre illere çalışmaya gitsinler? Katma değeri yüksek teknolojiler ile ülkemizin bilişimde, yazılımda, nano teknolojik ürünler sağlayan bacasız teknolojilerine sahip sektörleri ilimize çekebilmeliyiz. Ve bu konuda birleşmiş olan OSB’lere bakış açımız kolaylıkları içermelidir. Yoksa hep çevre iller istihdam pastasından paylarını alırlar. Bunun için çok iyi  planlamanın yapılması gerekiyor. İstihdam planlamasında konunun tarafı sanayiciler, OSB’ler, İŞKUR, Milli Eğitim, Mesleki Eğitim, Üniversitemiz, ilgili STK ve meslek odalarımızın daha fazla uyumla geleceği planlamaları gerekiyor. 2023 yılına kadar 50 Bine yakın istihdamın öngörüsü her alanda ciddi planlamanın yapılmasını zorunlu kılıyor.  Gerek kamu, gerekse özel sektör buna göre yol haritası çiziyor ve çalışmalarını sürdürüyor.  OSB’lerin Çiftlikköy ilçemizde olması tüm gelişmelerde ilçemizin karar alıcılarının ve yerel yönetim unsurlarının bu oluşumlarda olmasını zorunlu kılıyor. Aslında ilimizin ekonomik gelişiminde Çiftlikköy ilçesi önemli yere sahip. Gelecekte de daha fazla yeri olacak. Bu yönüyle katma değer üretmede Yalova’mızın geleceği çevresindeki 3 metropol  ile yarışır hale gelecek. Yeter ki birlik ve beraberlik içerisinde olup günün gereği teknolojileri hedefleyerek çalışalım.

Herkese başka bir yazımda buluşana kadar sağlıklı günler diliyorum.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle