Ben Lafa Değil, İcraate Bakarım

26.03.2014 23:50İktidar partisinin seçim boyunca kullandığı sloganlardan biri, “Ben lafa değil, icraate bakarım". Başka bir lafı anımsatınca, önce icraate bakarım, sonra da o icraati yaptığını söyleyen adama bakarım diye aklımdan geçirdim hemen.

Öncelikle spordaki icraatinle başlayalım Yakup Koçal’ın. 2009 seçimlerinden hemen sonra, şampiyonluk turu atan Yalovasporlu futbolcularla, otobüs üstündeki halini hatırlıyorum. Sanki kendi payı varmış gibi otobüsteki yerini almıştı. Sonra gördük icraatini. Şampiyon olduğunda, otobüse kaynak olan Koçal, Yalovaspor küme düşerken ve düştükten sonra, bir anda görünmez oldu. Yani eğer, olay icraate bakmaksa, Yalovaspor'a sahip çıkmayan Koçal’ı değil, sahip çıkan Vefa Salman’ı tercih ederim.

Arboretum konusuna gelelim. Yine 2009 seçimlerinden önce, Barbaros Binicioğlu başkanken, Arboretum imara açılacak diye ortalık ayağa kalkmıştı. Hatta, başkan yardımcısı olan Ahmet Özsümer’e, orada yapılacan otel, alışveriş merkezi inşaatı için teklif gelmişti de, Özsümer bizzat dile getirip, Yalova’yı satmak istiyorlar demişti AKP için. Kimin Yalova sattığını, icraatleriyle gördük. Hem de imar planlarında değişiklik yapıp, yüz milyonlarca lira rantı, yakın iş adamlarına peşkeş çektiklerinde. Onun için eğer icraate bakacaksak, Yalova’yı parsel parsel satmayacak, Vefa Salman’ı tercih ederim.

AKP'ye geçme konusuna gelelim. 2009 seçimlerinde, AKP’ye ragmen seçileceğiz, Yalova’yı AKP’ye teslim etmeyeceğiz dediği için Yalovalılar kendisine teveccüh gösterdi ve seçti. 2013 yılında ne olduğunu hep beraber gördük. 2009 seçimlerinde, AKP'yi kötülerken, daha sonra kötülediği o AKP'ye girmek için yapmadığı kıvrak dans kalmayan Koçal’ı mı tercih edeceğiz, yoksa başından beri orası burası oynamayan, aynı partide siyasetine devam eden Vefa Salman'ı mı tercih edeceğiz? Eğer lafa değil de, icraate bakacaksak, Vefa Salman’ı tercih ederim.

Trafik konusuna gelelim. Yalova’nın trafiğinin içler acısı hali ortada. Neredeyse, İstanbul ile yarışır ama bir o kadar saçma ve açıklanamayan bir trafiği var Yalova’nın. Ve bunu başaran, icraatleriyle (daracık yolda bisiklet yolu ayırmak vs) Yakup Koçal bizzat kendi oldu. Eğer icraate bakacaksak, trafik sorunu yaşamak istemiyorsak, Vefa Salman’ı tercih ederim.

Yalova Belediyesi, borç batağında dedi. AKP, borç yığını bıraktı, onları temizlemekle uğraşacağız dedi. Son yayınlanan belgelerde, belediye şirketlerinin durumu ortada. Eğer halen trilyonlarca borç içinde bir belediye istiyorsak, icraatine bakıp Yakup Koçal’ı, yok eğer şeffaf, borçsuz bir belediye ve yönetimi istiyorsak, Vefa Salman’ı tercih ederim.

2009 seçimlerinde, halk tepkili olduğu için seçim çalışmalarında göz önünde tutmadığı ve ekibinde yer almadığını söylediği kişilerin, kazanmak için her türlü yalana başvuranların, Yalova belediyesini yönetmesini istemiyorsak, bu icraatlerine bakıp, Vefa Salman'ı tercih ederim. 2014 yılındaki yalan ve yanıltmalarına son örnek Mehmet Durmam AKP'yi destekliyor yalanıydı. 2004 seçimlerinde de, CHP adayı Gültekin Rodoplu adaylıktan çekildi, Yakup Koçal'ı destekliyor diye email gönderip, telefon açıp, yalan söyleyerek, seçmeni yanıltmaya çalışmışlardı.

Kısacası, icraatlere bakıp, ranta, yalana, trafiğe, borca bakacaksak, Yakup Koçal’ı değil, Vefa Salman’ı tercih ederim. Eğer siz de bir 5 yıl daha yalancı bahar değil, Vefalı bir bahar yaşamak istiyorsanız, tercihiniz çoktan belli olmuş olmalı diye düşünüyorum.

Ve son olarak diyorum ki; Yalova’ya ceza değil, Vefa yakışır.Yorumlar (3) / Onay bekleyen (1)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Hasan Kale

06 Aralık 2016 21:02
Bugün Aralık 2016. Bana Bu yazıda düşündüklerinin aynısını Bugün de düşünüyorum de ....

Erkan

30 Temmuz 2017 11:12
Çok güzel yazı çok doğru tespitler

Mualla Retorik

13 Nisan 2022 22:28
Yıl 2022, Vefa Bey nerede? Tamamıyle doğru bir yazı. Yazık günah.