Afet Eğitim Merkezi Korunarak Daha Da Geliştirilmeli

27.09.2022 10:03

Zaman hızla akıp giderken her konuda yenilenmek, günün gereği teknik ve bilgi donanımı ile yenilenmek var olabilmenin ilk koşulu.Pek hoşumuza gitmeyen, hep ötelenmek istenen ,  sanki hiç olmayacakmış gibi yaklaşılan  afetler gerçeği kaynaklı afet eğitim merkezimiz üzerine olacak bu yazım…

Olması gereken ve olanı bazen değerlendirmeli, test etmeli, eksiklik varsa da bunun tesbitlerinin yapılarak herkes üzerine düşeni yapabilmeli, yapmalı, en önemlisi de geliştirmeli…Bu yaklaşımla şehirler ilerlerler ancak…

Evet, afetler nefes alışımız kadar yaşamımızın doğal bir parçası. Afetlerle yaşamasını öğrendikçe oluşacak olan zararlar miniminize olacaktır.  Bu yönde ilimizde K77 ve marka olmuş  üst oluşumu ile AKDF  . Açılımı Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu. Değişik illerde afetler konusunda organize olmuş  derneklerin  federasyonlaştığı çevre illerden  gönüllü sivil kuruluşlarının gönül birlikteliğini kurumsallaştırarak aynı çatı altında toplandığı bu oluşumu görüyoruz. İçinde olmaktan gurur duyduğum biz MAG’lara da her türlü eğitim ve tatbikatta bize ev sahipliği yapan tesislerinde geçmişte  eğitim alan çok arkadaşımız oldu. Yalova’mızın her bir gönüllü arkadaşımızın tuğla tuğla, katkılarıyla , kamunun da ciddi yatırımı ile yapılmış mütevazi eğitim tesisi var. Kuleye çıkıp iple aşağı inebildiniz mi tam bir arama kurtarmacı olma yolunda sona gelmişsinizdir demekti.

Yıllardır bu tesiste çok tatbikatlar , çokça eğitimler alındı .Afete hazırlıkta gönüllü olup ta bu tesislerdeki eğitim alanından geçmeyen nerede ise yoktur ülkemizde. Bu derecede iddialı. Nasıl oluştu bu tesis derseniz elbette kolay olmadı. Gönül vermiş gönüllülerimizin kısıtlı bütçelerinin birleşmesi ile oluşan bu eğitim alanı sanki sizi çekiyor. İlk gördüğümde inanınız gözlerim yaşarmıştı. Gönüllerden fiziki ortama yansıyan bu mekan ülkemizde de birlikteliği sağladı. Enkaz altına girip makette olsa bir yaralı aramanın verdiği heyecanı anlatamam. Hilti ile betonu kırabilmeyi, ekipmanları kullanmayı burada öğrendi ve öğreniyor pek çok gönüllü. Mütevazi bu tesiste her şey elbirliği ile yürüyor. İnsanlar inanınız 5’er 10 ‘ar liraları ile oluşan bu tesisin daha modernize edilip üniversitemizdeki ilgili İtfaiye bölümü ile koordineli olarak eğitimde daha iyi imkanlara ulaştırılması gerekiyor. Allah bir daha yaşatmasın efetleri ama afet olunca da böyle bir tesis hemen arama kurtarma ekiplerinin buluşma noktası oluveriyor. Çünkü yapılan tatbikatlar ve eğitimler ile bu tesisleri afet gönüllülerinden bilmeyen yoktur.

İlimizdeki sivil inisiyatifin bu denli örnek alınacak bir alanda birleşebilmesine her yetkilinin de sonuna kadar sahip çıkması gerektiğini düşünüyorum. Duyarlı ve gereğini yapan, taşın altına değil enkazın altına bile giren sivil toplum örgütlerinin alkışlanacak bu çalışmaları gurur kaynağımız . İlimizin bu birliktelikte çatı görevini görüyor olması da ayrı bir övünç kaynağı. Nasıl daha modernize edelim, nasıl teknik donanım ve teçhizatla burasını daha teknolojik ve fonksiyonel hala getirelimin derdinde olan gönüllülere destek her geçen gün artıyor. Şehrimizin olmazsa olmazı olan bu eğitim alanına çok önem veriyorum. Çünkü burası hepimizin ve herkese hizmet vermek amacıyla yapıldı. Çünkü burası ikinci evimiz.

Bu ev günün teknik koşullarına göre daha da geliştirilmeli. Daha sağlam yapıların nasıl olabilirliğinin testleri, modern arama kurtarma eğitimleri sahası, enkazda çalışma tekniklerinin geliştirileceği modern ekipmanlar ile geliştirilmeli. Herkesin faydalandığı bu alan tüm arama kurtarmacıların göz bebeği… Eğitim ve tatbikatlar açısından da yaş ortalamasının daha da düşürülerek talep eden her vatandaşımıza cevap verebilecek düzeye getirilmelidir.

Günümüzde gelinen noktada ülkemizin coğrafik konumu gereği iç içe olduğumuz depremsellik gerçeğinde bu tesisler bence evimiz kadar önem vereceğimiz konumda. Üniversitemizin yanı başında olan bu tesislerimizin zamanla daha da geliştirilmeli, uluslararası arama kurtarma ekiplerine de ev sahipliği yapıyor olmasının verdiği gurur ile daha da geliştirilmesi ve korunmasını  temenni ederek saygılar sunuyorum.

 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle