“Kamuyu Asla Zarara Uğratmayız”

13 Mayıs 2022 09:06
“Kamuyu Asla Zarara Uğratmayız”

Yalova Belediye Meclisi Mayıs ayı olağan toplantısında Yalova Emniyet Müdürlüğü’nün Adnan Menderes Mahallesi’ndeki binasının tahsisin iptali ve sonrasında bu binanın ne yapılacağı konusu görüşüldü.

Bu konuda meclis oy birliği ile Yalova Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk’a yetki verirken, Başkan Tutuk’da, kamuoyuna burayla ilgili kamuyu zarara uğratacak bir karar vermeyeceği onayını verdi.

Yalova Belediye Meclisi Yalova Üniversitesi tarafından Mühendislik Fakültesi olarak kullanılan ve sonrasında Yalova Emniyet Müdürlüğü’ne devredilen RDKM yanındaki binayla ilgili önemli bir karara imza attı. Buna göre mülkiyeti Yalova Belediyesi’ne ait olan ancak 25 yıllığına Yalova Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis edilen binanın tahsisi Yalova Emniyet Müdürlüğü’nden gelen talep doğrultusunda iptal edildi. Bu karar oy çokluğu ile kabul edildi. Yalova Emniyet Müdürlüğü’nün burayı 20 yıl erken boşaltma kararı aldığını vurgulayarak bilgi veren Yalova Belediye Başkan vekili Mustafa Tutuk, “Eskiden Yalova Üniversitesi Mühendislik Fakültesinin bulunduğu ve ardından da meclis kararı ile 25 yıllığına Yalova Emniyet Müdürlüğü’ne tahsis ettiğimiz binanın tahsisini meclisin oy çokluğu ile iptal ettik. Zira Yalova Emniyet Müdürlüğü 1 yıl içerisinde yeni binasına geçecek. Ancak buradan çıkarken bizden de bir ricada da bulunuyorlar. Çevik Kuvvet Birimini Elmalık Yolundaki binaya taşıyacağız. Oraya geçerken bu binada bir tadilat talebinde bulunuyorlar. Bunu da kabul ettik. Zira tahsisi erken iptal etmesek bile Emniyet Müdürlüğü’ne desteğimiz net” dedi.

“Ekspertiz raporuna göre adım atacağız”
Meclisten oy çokluğu ile bu konuda çalışma yapma yetkisi alan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, binanın boşaltılması sonrasında işleyecek süreçle ilgili de kamuoyunu aydınlattı. İlk adımda binanın değerini alınacak ekspertiz raporu ile belirleyeceklerini ifade eden Tutuk, “Bu bina boşaldıktan sonra bu binayı ne yapacağımız yönünde önümüzde 2 seçenek var. Bunlardan birisi SGK ya da Vergi Dairesi’ne bu binayı borçlarımıza karşı vermek. Ya da Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne ait Dereağzında bulunan arazi ile takas yapacağız. Ama il adımımız Yalova Emniyet Müdürlüğü’nün boşalttığı bina hakkında bir ekspertiz raporu çıkartmak olacak. Binanın değerini tespit edince kararımızı netleştireceğiz. Öncelikle Köylere Hizmet Götürme Birliği ile takasa gitmek istiyoruz. Ama elbette o yerin değerini de belirleyeceğiz. Eğer binamızla aynı değer ya da daha pahalıysa takas yapacağız. Bizim binamızdan daha düşük bir değeri varsa bunu yapmayız. O zaman kamuyu zarara uğratmamak için Emniyet Müdürlüğü’nün boşalttığı binayı SGK ya da Vergi Dairesi’ne verir ve yüklü miktarda bir borçtan kurtuluruz. Ayrıca İller Bankası payımız da yükselir. Böylece belediye olarak halkımıza daha iyi bir hizmet veririz” şeklinde konuştu.

“Kültürel faaliyet alanı yapacağız”
Binanın Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne ait Dereağzındaki arsa ile takasına karar verilmesi durumunda ise bu bölgede muazzam bir kültürel alan oluşturacaklarını ifade eden Tutuk, “Eğer Köylere Hizmet Götürme Birliği arsası ile takas yaparsak, Yalova Belediyesi’nin de bu arazinin yanında bir arsası var. Komple birleştirip Yalova halkına kültürel faaliyetlerde kullanılacak muazzam bir alan kazandıracağız. Ama burasının üzerine bina yapmayacağız. Zira kanuni engel var. Ya da marina yaparız ileride. Belediyeye burada kar getirecek bir planlama yapabiliriz” diye konuştu.

 

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle