Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’tan Ombudsmanlık Konferansı

04 Haziran 2022 10:52
Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç’tan Ombudsmanlık Konferansı

Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Yalova Üniversitesi’ne konuk olarak Ombudsmanlık konusunda bir konferans verdi.

Yalova Üniversitesi Sağlık Spor ve Kültür Daire Başkanlığı Kamu Denetçiliği Kulübü koordinasyonunda düzenlenen etkinlik Yalova Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Etkinliğe Yalova Valisi Muammer Erol,  Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı, Yalova Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Bakçepınar, Yalova Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Vefik Arıca, il müdürleri, Yalova Üniversitesi akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı. Etkinliğin açılış konuşmasını Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı yaptı. 

 Rektör Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı “Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi  Şeref Malkoç'a öğrenci kulübümüzün davetine icabet ederek üniversitemizi onurlandırdıkları için şahsım ve üniversitemiz adına şükranlarımı sunuyorum” diyerek Şeref Malkoç’u Yalova Üniversitesinde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ülkemizin değerli bürokratlarını, ilim siyaset ve sanat dünyasının önemli kişiliklerini üniversitede ağırlamak, onların engin tecrübelerinin genç nesillere aktarılmasına aracılık etmekten onur duyduklarını ifade eden Prof. Dr. Bahçekapılı; Yalova Üniversitesi olarak önümüzdeki dönemde de bölgemizin ve ülkemizin önemli devlet adamlarını ve bilim insanlarını üniversitemizde ağırlamayı, onları öğrencilerimizle ve ilimizin değerli insanlarıyla bir araya getirmeyi gaye edineceklerini sözlerine ekledi. 

Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı’dan sonra kürsüye gelen Yalova Valisi Muammer Erol konuşmasında ülkemiz için böyle önemli bir değeri ilim ve siyaset adamı Şefer Malkoç’u Yalova’da görmekten onur duyduğunu ifade ederek buna imkan sağladıkları için Yalova Üniversitesi öğrencilerini tebrik etti.

Konferans konuşmalarını yapmak üzere kürsüye gelen Türkiye Cumhuriyeti Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç konuşmasında Kamu Denetçiliği Kurumunun ülkemizin en dinamik, en genç kurumlarından birisi olduğunu vurguladı. 2013 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Kamu Denetçiliği Kurumunun kamu kurumları ile vatandaş arasındaki sıkıntıları, sorunları yargı yoluna gitmeden çözmeyi amaçladığını ifade etti. Malkoç, şunları söyledi: “Bu anlamda Kamu Denetçiliği Kurumu, bir hakem kurum, bir arabulucu kurum. Vatandaş ile devletin arasında vatandaşın avukatlığını; tavsiye kararlarıyla da bütün idareye, bütün idarecilere yol göstererek danışmanlık yapıyor. Kurumumuzun kararlarının uygulanmasından son derece memnun oluyoruz. İdare ile vatandaş arasında bir barış köprüsü olabiliyorsak, yargı yoluna gitmeden sorunları çözebiliyorsak bu bizim için büyük mutluluk. Türkiye, dünyadaki gelişmelerle doğru orantılı olarak yargı alanında da çok büyük mesafe kat etti. Türkiye’de son 15 yılda hem kamu hizmeti çeşitliliği hem de hizmet kalitesi arttı.”ifadelerini kullandı.

 Arabuluculuk müessesi hakkında da bilgi veren Malkoç, arabuluculuğun aynı zamanda tecrübe işi olduğunu ifade ederek her şeyin akla, aklın da tecrübeye muhtaç olduğunu söyledi. Dünyada ombudsmanların parlamentolar tarafından seçildiğini ve idareyi denetlediğini belirten Malkoç, “Ombudsmanların görev süresi dört yıldır. Görev süresince ombudsmanlara intikal eden dosyalara kimse tavsiye ve emirde bulunamaz”

Katılımcıların büyük ilgi gösterdiği etkinlik, soru cevap kısmının ardından gerçekleşen hediye ve plaket takdimiyle sona erdi

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle