Fatih’teki Yurt Arazi İçin Son Kararı Meclis Verecek

14 Mayıs 2022 10:38
Fatih’teki Yurt Arazi İçin Son Kararı Meclis Verecek

Dönemin Belediye Başkanı Rahmi Üstel tarafından İstanbul Fatih’te öğrenci yurdu yapılmak üzere satın alınan arazinin, Arap Emine Mescidinde yapılacak olan restorasyon çalışması nedeni ile satışı gündeme geldi.

 Fatih Belediyesi talebini Yalova Belediyesi’ne resmen iletirken, arsanın satılıp satılmayacağı ise Haziran ayı belediye meclisinde netleşecek

İstanbul Fatih’te bulunan Arap Emine Mescidinde restorasyon çalışması başlatıldı. Mescidin hemen yanında bulunan ve mülkiyeti Yalova Belediyesi’ne ait olan arazinin de içinde bulunduğu tarihi yapıların ihya edilebilmesi için Fatih Belediyesi’nden Yalova Belediyesi’ne teklif geldi. Teklifi mecliste okuyan AK Partili Meclis Üyesi Melahat Yalçın, “Orada Yalova Belediyesi’nin mülkünün olduğu bir yer var. Ancak o arsada bir binamız yok. O arsanın hemen yan tarafında tarihi bir yapı var. Tarihi doku restorasyonu esnasında bizim de arsanın içerisinde bazı kalıntılar çıkıyor. Fatih Belediyesi de o bölgeyi komple restore etmek istiyor” dedi.  AK Parti Grup Sözcüsü Fatih Şahin, konunun komisyonda tartışılması gerektiğini belirterek, komisyona havale edilmesi gerektiğini ifade etti. 

“Trampa ve takas nereden çıktı?”

CHP Grup Sözcüsü Burçin Tangürek ise arazi ile ilgili kaygılarının olduğunu belirterek, “Merhum Rahmi Üstel’in 70’li yılların başında İstanbul’da okuyan Yalovalı öğrencilerin barınmaları için yurt yapılması planlanan arsadan bahsediyoruz. Şu an yan parselinde mescit var. Fatih Belediyesi çok detaylı bir yazı yazmamış. Takas ve satış işlemlerinin uzun süreceğinden bahsedilmiş. Bu arsayı Yalova’mıza kazandırmış olan merhum büyüklerimizin kemiklerini sızlatmayız. Kenan Baş’ın da başkanı olduğu Yalovam Derneği ile bir protokol bulunuyor. Muvafakat vermek demek elimizi kolumuzu kaptırmak demek. Burası eskiden sit alanı olarak ilan edilmiş. Neden bugün gündeme geldi ne acelesi vardı merak ediyorum. İmar Komisyonu’nda görüşülmeli. Gerekirse oraya bir gezi de yapılabilir. Kültürel mirasımız ile ilgili incelemeler yapılmalı. Trampa ve takas nereden çıktı anlamış değiliz” dedi.

“Yarım asrı geçen bir rüyanın dışına çıkmış değiliz”

AK Parti Grup Sözcüsü Fatih Şahin de, “İnsanların Yalova Belediyesi’ne dilekçe veya talep gönderme haklarını ellerinden alamayız. Bırakın böyle bir talep gelsin. Kurum talep etmiş. Biz de çok masumane bir şekilde Yalovam Derneği ile birlikte ilgili İmar Komisyonu davet eder konuşulur. Yalova’ya hizmet etmiş tüm belediye başkanları başımızın tacıdır. Dönem olarak böyle bir teklif gelmiş. Restorasyon ve ihya süreci var. Bazı yerlerde feragat etsek bile,  başka yerlerden parsel alma peşine düşeriz. Oraya bir yurt yapılma talebi var. 50 yılı geçen bir süre var. İnşallah bunu yapmak bize nasip olur. Buradan giden öğrenci arkadaşlara yurt yaparız. Yarım asrı geçen bir rüyanın dışına çıkmış değiliz. Fatih Belediyesi bir talepte bulunuyor. İşimize gelmezse reddederiz” diye konuştu.

“Kemiklerini sızlatmayız”

Konu ile ilgili konuşan Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ise, “Rahmetli Rahmi Üstel benim annemin teyzesinin oğlu oluyor. Allah bin kere rahmet eylesin. Biz kimsenin kemiklerini sızlatmayız. Yalova Belediyesi’nin zararına olacak bir şeye biz de oy vermeyiz. Komisyon üyeleri gidip o bölgede inceleme yapabilirler. Komisyon 1 Haziran’da bize bir rapor getirsin” dedi. İlgili madde komisyonda görüşülmek üzere havale edildi.

 

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle