Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Oldu

12 Mayıs 2022 14:28
Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Oldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 400 Yataklı Yalova Devlet Hastanesi’nin, Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüştürülmesini ve Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi ile tam entegrasyonunun sağlanmasını onayladı.

AK Parti Yalova heyeti Ankara’ya çıkartma yaptı. Ak Parti Yalova İl Başkanı Muğlim Bağatar, Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, Milletvekilleri Ahmet Büyükgümüş, Meliha Akyol, Yalova Üniversitesi Rektörü Mehmet Bahçekapılı, Tıp Fakültesi Dekanı Vefik Arıcı, Kadın Kolları Başkanı Selihan Dicle Şimşek Battal,  Gençlik Kolları Başkanı Emirhan Balkaya ve Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Sarıduman’dan oluşan heyet Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı makamında ziyaret etti. Ziyarette Yalova’da yapımı tamamlanan ve kısa bir süre içerisinde hizmete girecek olan 400 yataklı Yalova Devlet Hastanesi’nin Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne dönüştürülmesi talebi Bakan Koca’ya iletildi. Konuyla ilgili olarak Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bahçekapılı da bakan Koca’ya bilgiler aktararak Tıp Fakültesi ve Yalova Devlet Hastanesi arasındaki entegrasyonun sağlanması hakkında fikirlerini paylaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise Yalova Devlet Hastanesi’nin Yalova Üniversitesi Tıp Fakültesi ile entegre edilmesi ve Yalova Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak hizmete sokulması ile ilgili gerekli talimatları verdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan AK Parti Yalova İl Muğlim Bağatar ise, “Sayın bakanımızla gerçekleştirdiğimiz görüşmenin en önemli maddesi Yalova Üniversitesi tıp fakültesi ve yakın zamanda hizmete açacağımız hastanemizin Eğitim Araştırma Hastanesi olarak hizmete alınması konusuydu. Sayın bakanımızla yaptığımız görüşmede önümüzdeki günlerde açılacak olan hastanemizin eğitim ve araştırma hastanesi olarak açılması için talebimizi ilettik, sayın bakanımız konuyla ilgili olarak gerekli talimatları verdi ve hastanemiz faaliyete başlarken eğitim araştırma hastanesi olarak son derece iyi kadrolarla donatılarak hizmete açılacaktır.  Aynı zamanda Yalova Üniversitesi ve sağlık bakanlığı arasında yapılacak olan protokol ile Yalova Üniversitesi'nin afiliyasyon işlemi tamamlanacak ve tıp fakültesinin akademik kadroları temmuz ayı itibari ile oluşturulmaya başlanacaktır.  Eğitim araştırma hastanemizin devreye girmesi ile Yalova'da uzun yıllar sağlık alanında yeni bir yatırıma ihtiyaç kalmayacaktır. Tıp fakültemize gelecek uzman doktor, doçent, profesör gibi birçok akademik kadro sayesinde ilimizdeki sağlık alanında tüm kadro eksiklerimiz tamamlanacak ve sağlık sebebiyle vatandaşlarımızın artık çevre illere gitmesine gerek kalmayacaktır. İlimizde mevcut durum itibari ile bulunmayan el cerrahisi, kalp damar cerrahisi, onkoloji, gastro entroloji, tüp bebek merkezi, inme merkezi gibi önemli eksiklikler giderilecektir. Bu büyük hizmetin ilimize kazandırılmasında öncelikle sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, sayın Sağlık Bakanımız doktor Fahrettin Koca ya, milletvekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle