Denizcilik Ve Kabotaj Bayramı’na Coşkulu Kutlama

Son Güncelleme : 02 Temmuz 2022 11:07

01 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı düzenlenen törenlerle kutlandı. Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk ve Yalova Garnizon Komutanı Tuğamiral Neslim Eski ve Liman Başkanı Hakan Pekşen tekneden denize çelenk bıraktı.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen çelenk sunma töreni ile başladı. Buradaki törende Atatürk anıtına Liman Başkanı Hakan Pekşen tarafından çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Törende konuşan Yalova Liman Başkanı Hakan Pekşen ilin deniz ulaşımı ve deniz ticareti ile ilgili verilerini paylaştı. Ülkemizdeki en fazla yolcu ve feribot taşımacılığının Yalova üzerinden gerçekleştirildiğine vurgu yapan Pekşen, “1926 yılında Kabotaj kanunu yayınlanarak denizlerimizde imtiyazı ele aldık. Devletin kendi limanları arasındaki deniz ticareti faaliyetlerinin yalnızca yurttaşlarımızca yapılmasına imkan getirildi. Bu vesile ile kapitülasyonlar kaldırıldı. Türk kara suları içinde yabancı firmalara olanak sağlayan yüzlerce yıllık düzenlemelere ve sömürüye dur dendi. Yabancılara verilen bu imtiyazları kaldıran bu yasa ile birlikte Cumhuriyetin kazanımları olarak denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı, denizcilik eğitimi ve bunun gibi alanlarda siyasi ve ekonomik özgürlükler elde edildi. Günümüzde ise güçlü ve denizcilik alanında güçlü Türkiye hedefine ulaşmak amacıyla tüm ülke olarak çalışmaktayız. Aynı şekilde Marmara’nın incisi Yalova’da da yaklaşık 30 bin kişi istihdam eden 31 faal tersanemiz, 19 tekne imal tesisimiz,  3 büyük limanımız, 9 balıkçı barınağımız ve diğer denizci paydaşlarımızla birlikte var gücümüzle çalışmaktayız. 2021 yılında bin 023 gemi tersanelerimizde bakım ve onarıma gelmiş, 43 gemi inşa çalışması başlamış ve limanlarımızda ise 467 gemi uğrak yapmış, 1 milyon 95 bin ton elleçtirme gerçekleştirilmiş, bunu yanında da 42 bin 500 konteynır, semitreylır yüklemesi gerçekleştirilmiştir. Konumu itibarı ile Yalova İstanbul ve Akdeniz çanağı arasında köprü vazifesini üstlenmektedir. Ülkemizdeki en fazla yolcu ve feribot taşımacılığı da ilimiz üzerinden gerçekleştirilmektedir. 2021 yılında 23 milyon 500 bin yolcu taşımacılığı gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda 4 milyon 733 bin araç taşındı. Yat limanımızda 313 gemiye denizde, karada 329 gemiye hizmet verildi. Balıkçı barınaklarımızda 2021 yılı itibarı ile üye sayımız 136 özel tekne sayımız ise 500’ü geçmiştir” dedi.

Denize çelenk bırakıldı
Meydanda gerçekleştirilen törenin ardından Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Yalova Garnizon Komutanı Tuğamiral Neslim Eski ile il protokolü tekne ile denize açıldı. Bu tekneye balıkçı ve kamuya ait teknelerde eşlik ederek bir deniz korteji oluşturdular. Atatürk’ün Yürüyen Köşkü’nün açıklarında Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova Belediye Başkan Vekili Mustafa Tutuk, Yalova Garnizon Komutanı Tuğamiral Neslim Eski ve Liman Başkanı Hakan Pekşen tarafından denize çelenk bırakıldı.

FlyBoard gösterisi hayran bıraktı
Tören kapsamında bir FlyBoard gösterisi de gerçekleştirildi. Basınçlı su sayesinde yerden onlarca metre yükseğe çıkan FlyBoard ekibi akrobatik hareketlerle herkesi kendine hayran bıraktı. Protokol mensupları ve diğer teknelerde bulunan vatandaşlar da gösterileri ilgiyle takip ettiler. Kutlamalar Yat Limanında gerçekleştirilen kokteylin ardından sona erdi.

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle