Demokrat Parti’de Zehra Görener Dönemi

05 Mayıs 2022 10:10
Demokrat Parti’de Zehra Görener Dönemi

Demokrat Parti (DP) Yalova İl Başkanı Ahmet Özsümer’in görevinden alınması sonrasında bu göreve Zehra Görener atandı.

Bu karara Ahmet Özsümer tepki gösterirken yeni il başkanı Zehra Görener ise, “Yalova İl Başkanı olarak azim ve kararlılıkla görevimi en iyi şekilde ifa edeceğim” dedi. 

DP’de şok bir görevden alma yaşandı. AK Parti’den istifa ettikten sonra DP’ İl Başkanlığı görevine atanan Ahmet Özsümer, DP Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın kararı ile bu görevden alındı.  Özsümer’in yerine partinin başına Zehra Görener getirildi. Bu karara tepki gösteren Ahmet Özsümer zehir zemberek bir açıklama yaparak konuyu yargıya taşıyacağını ifade etti. Özsümer açıklamasında, “Görünen o’ ki, birilerinin geçmişten kalan yaraları depreşmiş olacak, Demokrat Parti çatısını, iç hesaplaşmalarında ve siyasi istikballeri için, kullanma gayreti içine giriyorlar. 2009’ dan ders çıkartmayanlar, genel merkezde konumlanıp, acaba bir partiye yamanıp milletvekili olabilir miyiz hesaplarını bırakıp, yürekleri yetiyorsa, Demokrat Parti Bayrağı ile Yalova’ dan milletvekili adayı olur, parti barajını aşıp, % 20 üzerinde oy alarak Ankara’ ya giderler. Ancak duyguları, akıllarının önüne geçmiş bu zevatlar, şu an ki yaptıklarının, ne siyasi partiler yasasına, ne de, parti tüzüğüne aykırı olduğunun farkında değiller. Henüz görevden alındığıma dair evrak ve ekleri, tarafıma ulaşmadan, görevden alınmam ile alakalı, genel idare kurulunda yapılmış bir oylama bulunmazken, üzerinden iki genel kurul geçmiş olmasına rağmen, yetkisiz bir şekilde, 2017 yılında alınmış, geçersiz, başkanlık divanı kararına dayanarak, yazılmış bir evrak ile görevden alınmam hukuka aykırıdır. Genel İdare kurulunda konu gündeme getirilmeden, kapalı zarf usulü oylama yapılmadan, üçte iki salt çoğunluk sağlanmadan, görev sürenin dolmasına sekiz ay varken, görevden alınmam hukuksuzdur ve bu kararı tanımıyorum. Tek adam rejimine karşı, güçlendirilmiş parlementer sistem söylemleri ile, bir masa ya oturan Demokrat Parti Genel Merkezinin bu tutumu, söylemleri ile tutarsızlık göstermektedir. Bu kararın altında imzası olanlar ile, bayram sonrası, hukuki süreci başlatacağımın bilinmesini, siyasi partilerin hiç kimsenin keyfi kararlar alabileceği kurumlar olmadığını, il başkanlık makamlarının, genel merkezin keyfine göre, gel deyince gelinecek, git deyince gidilecek, makamlar olmadığını, hatırlatır, saygılarımı arz ederim” dedi.

“Gurur duydum”
Öte yandan DP Genel Merkezi tarafından DP Yalova İl Başkanlığı görevine atanan Zehra Görener ise, bu göreve getirilmekten büyük bir gurur ve onur duyduğunu ifade etti. DP Yalova İl Başkanlığını azim ve kararlılıkla ifa edeceğinin de altını çizen Görener açıklamasında şu sözlere yer verdi, “Tek parti döneminde Merhum ve mazlum Başbakan Adnan Menderes ile başlayan, bu uğurda idamlarla, cezaevleri ile, işkencelerle dolu demokrasi mücadelemize merhum başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız, Süleyman Demirel ile sürdürdüğümüz demokrasi ve kalkınma mücadelemize,

Türkiye'nin en genç, aynı zamanda en başarılı Genel Başkanı, Demokrat Parti Genel Başkanımız Sayın Gültekin Uysal ile devam eden demokrasi ve yeniden iktidar mücadelemize gönülden inanmış Demokrat Parti üyesi iken Yalova İl Başkanı olarak katılmış bulunmaktayım. Geçmişten günümüze kadar onurla devam eden bu kutlu mücadele Sayın Genel Başkanımız Gültekin Uysal' beyin tensipleriyle Demokrat Parti Yalova İl Başkanı olarak atanmış bulunmaktayım. Mazisi demokrasi mücadelesi ile dolu Demokrat Partinin Yalova İl Başkanı olarak azim ve kararlılıkla görevimi en iyi şekilde ifa edeceğime inancım tamdır. Görev sürem boyunca partili partisiz, din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan tüm vatandaşlarımızın yanında olacağımı peşinen söylemek isterim. Ayrıca vurgulamak isterim ki;   Demokrat Parti geleneğinin Yalova İl Başkanı olarak Atatürk çizgisinden ayrılmayacağımı ve Anayasamızın değiştirilemez amir hükümlerine gönülden inanmış bir Cumhuriyet kadını olarak bağlı kalmaya devam edeceğimi, Türkiye Cumhuriyeti'nin ve yüce Türk milletinin yüksek menfaatlerini her şeyin üzerinde göreceğime söz veriyorum. Beni bu onurlu göreve layık gören Sayın Genel Başkanıma ve Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Cemal Enginyurt' a, Yerel Yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcımız Barbaros H. Binicioğlu'na ve MKK üyemiz Tevfik Erbalta'ya saygılarımı bildirir, hayırlara vesile olmasını temenni ederim”

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle