Çiftçilere 150 Bin Adet Fide Dağıtıldı

12 Mayıs 2022 14:26
Çiftçilere 150 Bin Adet Fide Dağıtıldı

Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi Yalova’da tarımın gelişimini ve çiftçileri desteklemeyi sürdürüyor. “Yalova İlinde Örtüaltı Sebzeciliğinin Geliştirmesi Projesi” kapsamında çiftçilere toplamda 150 bin adet Pazı ve Kara Lahana fidesi törenle dağıtıldı.

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı uyarınca yüzde 75’i Tarım ve Orman Bakanlığı ve Yalova İl Özel İdaresi tarafından desteklenen, Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Yalova İl Özel İdare Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan “Yalova İlinde Örtüaltı Sebzeciliğinin Geliştirmesi Projesi” kapsamında çiftçilere 120 bin adet Pazı, 30 bin adet de Kara Lahana Fidesi dağıtıldı. Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen programa Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz, Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Selahattin Aras, Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP) kapsamında uzman değerlendirmesi yapmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Yalova’ya gelen uzmanlar Ömer Çelik ve İhsan Emiralioğlu ile proje yararlanıcısı çiftçiler katıldı.
Fide dağıtım programı öncesinde bir konuşma yapan Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar, “İl Müdürlüğümüzce Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı kapsamında yüzde 75'i Bakanlığımız ve İl Özel İdaresi tarafından hibe, yüzde 25’i de çiftçi katkısı olarak karşılanan ‘Yalova İlinde Örtüaltı Sebzeciliğinin Geliştirmesi Projesi’ kapsamında 150 bin TL. bakanlık bütçesi kullanılarak tohum alımı gerçekleştirildi. 158 bin TL. de İl Özel idare bütçesi kullanılarak 300 bin adet fide ürettirildi. Bu kapsamda 120 bin adet Pazı ve 30 bin adet Kara Lahana fidesi dağıtıyoruz. Projemiz Merkez, Çınarcık ve Çiftlikköy olmak üzere 17 köyde 72 çiftçi ile 260 dekar alanda uygulanıyor” dedi.

1 aşama tamamlandı
Projenin 1. Aşamasının başarıyla tamamlandığını dile getiren Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar sözlerine şu şekilde devam etti; “Çiftçilerimize dağıtılmak üzere 110 Kg. fasulye tohumu, fide yaptırılarak çiftçilerimize dağıtılmak üzere 80 bin adet Hıyar, 60 bin adet Biber, 20 bin adet kabak tohumu alındı. Bunun yanında merkez ilçe Kadıköy beldemiz çiftçilerinin katkısı ile yaklaşık 5 kg. yazlık pazı ve yazlık kara lahana tohumu da 120 bin adet pazı, 30 bin adet kara lahana fidesi üretmek üzere projeye dahil edilerek 1. aşaması tamamlandı. Projemizin ikinci aşamasında Bakanlığımız bütçesinden ve çiftçi katkısı ile alınmış olan Hıyar, Biber, Kabak, Pazı ve Kara Lahana tohumları Yalova İl Özel İdaresinden sağlanan 158 bin TL. kaynak ile fide yapılmak üzere ilimizdeki fide firmasına üretim yaptırılmıştır”
Ardından çiftçilere fidelerini Yalova Vali Yardımcısı Mehmet Bahattin Atçı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ümit Yılmaz ile Yalova Tarım ve Orman İl Müdürü Suat Parıldar birlikte teslim ettiler.

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle