“Caminin de Okulun da Yeri Yanlış”

04 Haziran 2022 10:49
“Caminin de Okulun da Yeri Yanlış”

Yalova Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER) Başkanı Sabri Karaçam, İDO’nun yan tarafında yapılacak caminin de, Meteoroloji alanında yapılan okulun da yer seçiminin yanlış olduğunu dile getirdi.

Karaçam her ikisinin de olası bir deprem sonrasında yaşanacak Tsunaminin tehdidi altında olacağını ifade etti.

MAG-DER Başkanı Sabri Karaçam yerel yöneticilere seslenerek olası bir deprem anında İDO’nun yan tarafında yapılacak caminin de, Meteoroloji alanında yapılan okulun da tehlike ile burun buruna geleceğini dile getirdi. Camiye ve okula karşı olmadıklarını yer seçimine tepki gösterdiklerini ifade eden Karaçam, “İDO’nun yan tarafına bu caminin yapılması yanlış. Biz caminin yapılmasına değil, bu caminin yerinin yanlışlığına dikkat çekmeye çalışıyoruz. Biz fay hattı üzerindeki bir ilde denize sıfır cami yapılmasın dedikçe inatlaşma oluşuyor. Olası bir depremde tsunami oluşma riski çok yüksek. Deprem anında o camiden insanlar nasıl çıkacaklar. Hadi gençlerin çıktığını varsayalım yaşlılar nasıl kurtulacaklar. Tsunami esnasında en az 700 metre ile 1 kilometre arasında geriye gidilmesi gerekir. Bu insanlar bunu başarabilecekler mi. Yine Meteoroloji alanında yapılan okul da yer itibarı ile yanlış. Aynı risk küçük çocuklarımız için de oluşacak. Umalım ki biz yanılıyor olalım. Ama yanılmaz ve dediklerimiz yaşanırsa bunun hesabını kim verebilir. Bu uyarılarımız o gün onların önüne çıkmayacak mı. Neden bunca uyarı yapıldığı halde işi inatlaşmaya dökerek uyarılara kulak vermediniz diye sorulmayacak mı? Bakın bir kez daha tekrarlıyoruz; Biz ne cami ne de okul yapılmasına karşı değiliz. Biz sadece yer seçiminin yanlış olduğunu söylüyoruz” dedi.

Kaynak : yalovamiz.com

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorumunuz site yönetimi tarafından kontrol edildikten sonra görünecektir.

Yorum Ekle

Sinan

04 Haziran 2022 20:35
Katiliyorum Sabri beye, cok ama cok yanlis. Yermi kalmadi Yalovada, illede burasimi olacak, millet yuksek yerlere cikarken bizimkiler denize iniyor. Bir velide cikip bunlara karsi cikmiyor evlatlarimiz tehlikeye atiyorsunuz diye, yazik gunah bu inatlasma neden?